Η παραδοχή και η κομβική φάση!

«Προσπαθήσαμε όμως δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε. Δεν ήταν η μέρα μας σήμερα»... αυτό τόνισε μεταξύ άλλων ο τεχνικός της Ομόνοιας, Βάλντας Νταμπράουσκας, μετά την ήττα της ομάδας του με 2-0 από τον Άρη.

Η αλήθεια, η Ομόνοια είχε καλές ευκαιρίες κόντρα στην ομάδα της Λεμεσού, παρ όλα αυτά η γενική εικόνα, σου έδινε την εντύπωση πως δεν θα μπορούσε στο τέλος να πάρει τη νίκη από τον συγκεκριμένο αγώνα. Επίσης, συμφωνούμε σε κάτι ακόμη με τον Νταμπράουσκας. Χάθηκε μια μάχη, υπάρχουν ακόμα πολλά παιχνίδια, ανέφερε. Αυτό είναι δεδομένο, όμως, θα πρέπει να γίνεται και από τον ίδιο καλύτερη διαχείριση του ρόστερ. Κόντρα στον Άρη, έγιναν αλλαγές στο αρχικό σχήμα, ενώ πήραν χρόνο συμμετοχής και παίκτες που θα μπορούσαν σε προηγούμενα ματς, να αξιοποιούνταν καλύτερα.

Η Ομόνοια, πλήρωσε και την αστοχία της κυρίως σε μια κομβική φάση. Μιλάμε για την τεράστια εύκαιρα του Κακουλλή στο 21ο λεπτό όπου δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να νικήσει τον Άλβες. Λίγα λεπτά μετά, ήρθε και το προβάδισμα του Άρη με τον Κβιλιτάια. Καμιά φορά στο ποδόσφαιρο, παίζουν ρόλο και οι λεπτομέρειες. Εδώ, δεν ευνόησαν την Ομόνοια.

Το ευρωπαικό παιχνίδι που προηγήθηκε, λογικό είναι να επηρεάσει την ομάδα όσον αφορά τον παράγοντα κούραση, όμως, τη φετινή σεζόν υπάρχει ένα γεμάτο ρόστερ και δεν πρέπει να αποτελεί δικαιολογία. Το λέμε ξανά, πως αν γινόταν καλύτερη διαχείριση όλων των παικτών σε προηγούμενα ματς, τώρα να βλέπαμε άλλη εικόνα από την Ομόνοια σε ένα απαιτητικό ματς όπως αυτό με τον Άρη εκτός έδρας.

Ακολουθεί τώρα η διακοπή. Μια καλή ευκαιρία για να πάρουν ανάσες οι παίκτες που δεν θα φύγουν για τις Εθνικές τους ομάδες. Με την επανέναρξη η Ομόνοια θα αγωνιστεί με το Παραλίμνι και θα επιδιώξει επιστροφή στις νίκες. Μέχρι τότε, έχει πράγματα να βελτιώσει ο Νταμπράουσκας.

Εκφράζεται αισιοδοξία πως θα επανέλθει στο επόμενο παιχνίδι ο Σεμέδο που είναι τραυματίας. Διαθέσιμος θα είναι και ο Στεπίνσκι που έχει εκτίσει την τιμωρία του.