Καρμιώτισσα-Ομόνοια 29Μ 1-1: Μοιρασιά με γκολάρες και δραματικό φινάλε!

Καρμιώτισσα και Ομόνοια 29 Μαίου εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο γήπεδο Αμμόχωστος, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Καρμιώτισσα με γκολ του Πόθο στο 90+6 έφερε τον αγώνα στα ίσια και έφτασε τους 4 βαθμούς. Από την άλλη οι πράσινοι κρατούσαν μια ιστορική νίκη στα μεγάλα σαλόνια, όμως τελικά πήραν τον πρώτο τους βαθμό.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο καθώς οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα. Η Καρμιώτισσα μπήκε πιο δυνατά και μέχρι το 25ο λεπτό ήταν καλύτερη. Μάλιστα, δημιούργησε και τρεις τελικές με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γιούση μετά από κεφαλιά στο 9ο λεπτό.

Στην συνέχεια η Ομόνοια 29Μ ανέβασε την απόδοση της και ήταν η ομάδα που έβαλε πίεση στην αντίπαλη εστία. Οι πράσινοι είχαν τέσσερις τελικές. Οι καλύτερες φάσεις ήρθαν από τον Ενέμ. Στο 39ο λεπτό ο νεαρός φορ ανάγκασε τον Εμπάσι σε δύσκολη απόκρουση ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, μετά από δική του κεφαλιά η μπάλα σταμάτησε σε αμυντικό της Καρμιώτισσας ενώ είχε πορεία προς τα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια 29 Μαίου ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα δημιουργώντας και δύο τελικές μέχρι το 55ο λεπτό. Αρχικά, ο Γκαρσία απείλησε με μακρινό σουτ τον Επασί και στην συνέχεια, επίσης με σουτ από μακριά, ο Ενέμ έστειλε την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 63ο λεπτό οι πράσινοι απείλησαν ξανά. Ο Φερνάντες έκανε ωραίο σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα όμως χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Επασί.

Η Ομόνοια 29Μ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε φάσεις και κατάφερε τελικά να ανοίξει το σκορ στο 69ο λεπτό. Ο Τρούγιτς με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο δοκάρι και στην συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα της εστίας του Επασί για το 0-1.

Στην συνέχεια, η Καρμιώτισσα δεν μπόρεσε να βάλει την πίεση που θα περίμεναν αρκετοί. Αντίθετα, η Ομόνοια 29Μ ήταν η ομάδα που απείλησε εκ νέου. Η καλύτερη στιγμή ήρθε στο 86ο λεπτό όταν ο Γκαρσία δεν μπόρεσε να νικήσει τον Επάσι σε τετ α τετ. Στο 88, ήρθε τελική για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Τσουκαλά να περνά εκτός.

Η Καρμιώτισσα, πίεσε προς το τέλος και κατάφερε στο 90+6 να ισοφραίσει τον αγώνα. Ο Πόθο με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν είχε αντίδραση ο Μπρολ για το 1-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Καρμιώτισσα: Επασί, Αντωνίου, Μαλόνε, Χότσκο (82' Ντελμίρο), Ντούμπια, Νεοφύτου, Κοβάσεβιτς, Σμίλιανιτς, Σίμιτς, Τζόρτζεβιτς, Γιούσης (67' Βρίκκης).

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Γιέντες, Γκριμπάκιν, Ντελμίρο, Πόζο, Παντελή, Τσουκαλάς, Γκραντινάρου, Ματθαίου, Μπάμπα.

Ομόνοια 29Μ: Μπρολ, Ντεσλάντες, Αλαμπρίτης (64' Φιάκας), Χέιλεν, Γκαρσία, Ψάλτης, Γουήλερ, Ενέμ (64' Πική), Καρπ (76' Αντρέου), Φερνάντες, Τρούγιτς (76' Αρτεμίου).

Στον πάγκο: Στρέζος, Μαυραντώνης, Κονομής, Φερνάντες, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Ποντικός, Παύλου.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης