Ομόνοια 29ης-ΕΝΠ 0-1: Μεγάλο διπλό με Σαμ και Αντεμπάγιο

Μεγάλο διπλό για την Ένωση στην Περιστερώνα με νίκη 0-1 επί της Ομονοιας 29ης, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο σκόρερ Σαμ αλλά και ο Αντεμπάγιο με τις σπουδαίες αποκρούσεις του στην αναμέτρηση.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Χωρίς ρυθμό και με πολλά λάθη, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο στάδιο «Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης», με Ομόνοια 29ης και Ένωση να παραμένουν στο 0-0.

Σαρανταπεντάλεπτο με αρκετό νεύρο και με ελάχιστες τελικές και μία αναγκαστική αλλαγή για τη γηπεδούχο ομάδα μετά τον τραυματισμό του Ράμος. Στο 51% η κατοχή για Ένωση που είχε 3 τελικές, έναντι 1 για τους «πράσινους». Χωρίς δημιουργία φάσεων και με δυσκολία στην κατοχή οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στο μέτριο ρυθμό, που φυσικά δεν ήταν ευνοϊκός για κανέναν.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η Ομόνοια 29ης είχε καλύτερο ρυθμό, μπήκε ανεβασμένη στο ματς, το προσπάθησε 2-3 φορές να απειλήσει την εστία της Ένωσης, όμως ο Αντεμπάγιο ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 62′ ένα σουτ του Γκαρσία εκτός περιοχής, ως πρώτη απειλή στην επανάληψη, απέκρουσε ο Αντεμπάγιο και στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα του Πετράκη απείλησε με Τρούγιτς βρίσκοντας απέναντι του τον Αντεμπάγιο που ήταν ξανά σε ετοιμότητα.

Στο 70′ η Ομόνοια 29ης είχε μία τεράστα χαμένη ευκαιρία με τον Ένεμε να φεύγει έφυγε μόνος απέναντι στον Αντεμπάγιο αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις έξω. Ο Νιγηριανός τερματοφύλακας της Ένωσης ήταν στα φόρτε του πραγματοποιώντας μία σπουδαία απόκρουση σε κεφαλιά του Φερνάντες σχεδόν από την μικρή περιοχή.

Στο 82’ σημειώθηκε γκολ στην Περιστερώνα και ήταν για την Ένωση για το 0-1. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση για τους βυσσινί, ο Χαραλάμπους έδωσε πάσα πάρε - βάλε στον Σαμ, με τον επιθετικό των φιλοξενουμένων ν’ ανοίγει το σκορ.

Μπορεί η Ομόνοια 29ης να είχε τις απανωτές ευκαιρίες προηγουμένως, όμως η Ένωση ήταν αποτελεσματική και το γκολ αυτό αποδείχθηκε χρυσό, ώστε η ομάδα του Παραλιμνίου να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στη σεζόν.

Ομόνοια 29ης: Μπρολ, Ντεσλάντες, Α. Φερνάντες (80’ Αρτεμίου), Χέιλεν, Γκαρσία, Ράμος (45’ Πική), Ψάλτης, Γουίλερ, Καρπ, Ρ. Φερνάντες (80’ Αλαμπρίτης), Τρούγιτς (68’ Ενέμ)

ΕΝΠ: Αντεμπάγιο, Ιωάννου (78’ Κοσμάς), Μιλίτσεβιτς (68’ Κορίνους), Σαμπού, Γκότλιεμπ (78’ Φλίτερ), Νόρτεϊ, Σαμ, Μεντί, Κράινζ (78’ Ανδρέου), Χούγκενχουντ, Χαραλάμπους (90’ Κοτσώνης)

Κίτρινες: Γουήλερ / Μιλίσεβιτς, Σαμπού, Γκότλιεμπ, Νόρτεϊ,