«Πόνεσε», αλλά!

Άσχημη δεν ήταν η εμφάνιση του Απόλλωνα. Ούτε η ήττα, θεωρητικά, ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Έχασε όμως στην πρεμιέρα και πρέπει να ζήσει με αυτό.

Όπως πρέπει να κρατήσει το πολύ καλό α' ημίχρονο που έκανε. Ένα ημίχρονο που δεν είχε απειληθεί η εστία του Δημητρίου. Αντιθέτως, ήταν η ομάδα που και επικίνδυνη ήταν, και ευκαιρίες έφτιαξε, και πέναλτι έχασε, όμως το 1-0 ήταν τέτοιο σκορ που το παιχνίδι ήταν ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα.

Και απ' τη στιγμή που ήρθε και η αποβολή του Ντ' Αλμέιδα ήταν δεδομένα να διαφοροποιηθεί η εικόνα του αγώνα. Εκείνη ήταν που άλλαξε 180 μοίρες την αναμέτρηση.

Και εδώ έρχεται η διαχείριση που έκανε στο β' ημίχρονο, εξ ου και ρωτήθηκε ο Γκούλα στη διάσκεψη για την... οπισθοχώρηση της ομάδας του. Η κατάσταση στην οποία εισήλθε τον έφερε προ του φάσματος μη θετικού αποτελέσματος γιατί έδωσε πολύ χώρο στην ΑΕΚ. Ενός συνόλου που έχει τους ποδοσφαιριστές να χτυπήσει από στατικές φάσεις. Στο φινάλε και εκ του αποτελέσματος, «πληγώθηκε» από αυτές.

Καταληκτικά όμως, ο Απόλλωνας δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι μια νέα ομάδα και ότι χρειάζεται ακόμη χρόνο. Αρκετοί οι ποδοσφαιριστές που έκαναν ντεμπούτο, κάποιοι δεν είναι καν στο 100% ενώ ποσοτικά φαίνεται ότι είναι σύνολο με βάθος. Αυτό το αποτέλεσμα «πόνεσε» μεν, αλλά η εικόνα του πρώτου 45λεπτου άφησε υποσχέσεις για το αύριο.