ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 5-4: Χορταστικό παιχνίδι, εννιά γκολ και η «μπίλια» στον άσο!

Χορταστικό παιχνίδι στη Λεμεσό.

Η ΑΕΛ επικράτησε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της Νέας Σαλαμίνας με 5-4, για την 11η αγωνιστική της Β' φάσης του πρωταθλήματος για το δεύτερο γκρουπ, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα.

Γεμάτο παιχνίδι με εννιά τέρματα και πολλές ευκαιρίες. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού με τη νίκη τους έφτασαν τους 50 βαθμούς και η Σαλαμίνα έμεινε στους 44.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μίντσεφ με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κίσσα για το προβάδισμα των γαλαζοκιτρίνων. Στο 27' ο Μορέιρα απείλησε με πλασέ εντός  περιοχής και ένα λεπτό μετά ήρθε το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Σιλβέστρος έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μίντσεφ με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα της εστίας της Σαλαμίνας.

Στο 30' η Σαλαμίνα είχε δοκάρι σε διπλή ευκαιρία, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει στο σκορ.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό, η Σαλαμίνα κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Ο Παπαγεωργίου με κοντινή προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ολιβέιρα για το 2-1. Δεν το χάρηκαν οι παίκτες της Σαλαμίνας το γκολ τους καθώς τέσσερα λεπτά μετά η ΑΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Σιλβέστρος με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κίσσα κάνοντας το 3-1.

Στο 67ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα βρήκε τον τρόπο να μειώσει ξανά. Ο Μιγκελίτο με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Ολιβέιρα για το 3-2. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μίντσεφ έχασε μεγάλη ευκαιρία από πολύ κοντά να κάνει το 4-2. Η προβολή του δεν βρήκε στόχο.

Στο 80 λεπτό και μετά από OFR η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι μετά απο χέρι του Φραντζή. Ο Νάρσινγκ, εκτέλεσε εύστοχα ένα λεπτό μετά και ήταν εύστοχος κάνοντας το 3-3.

Η ΑΕΛ, στο 86ο λεπτό κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Ο Μορέιρα έδωσε παράλληλα στον Μίντσεφ και αυτός με κοντινό πλασέ σκόραρε δίνοντας προβάδισμα ξανά στην ομάδα του. Η Σαλαμίνα, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 89ο λεπτό κέρδισε άλλο ένα πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ξανά ο Νάρσιγνκ κάνοντας το 4-4.

Η ΑΕΛ είχε την λύση στο τελευταίο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μακρής έκανε την κεφαλιά νικώντας τον Κίσσα για το 5-4 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης,  Σέρνιτς(85' Μόρσει), Μορέιρα, Σιλβέστρος, Μίντσεφ, Τζάλμα, Σεργίου(46' Μεντόζα), Κα (46' Μακρής)

Στον πάγκο: Ανέστη,Μαρς, Τσούκα, Μόρσει, Κολιάς, Νεοφύτου, Κανό, Θεμιστοκλέους, Χριστοδούλου, Γενεθλίου.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας,Κονατέ, Ντάτκοβιτς(46' Βίκτωρος), Νάρσιγκ, Κουσμάνοβιτς(56' Κονέ), Μπεχαράνο(42' Φράγκος), Καρλίτος, Παπαγεωργίου(56' Μιγκελίτο), Λέουκο, Γκουανίνι, Γιάνκα.

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κουμούρης, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Ντιακιτέ, Κατσιάρης, Κορομά.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος