ΑΕΖ-Δόξα 2-3: Το «γύρισε» και περιμένει!

Παραμένει ζωντανή η Δόξα.

Η ΑΕΖ προηγήθηκε, η Δόξα το γύρισε και πήρε σημαντική νίκη με 2-3 για την 11η αγωνιστική της Β' φάσης του πρωταθλήματος, για το δεύτερο γκρούπ.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτασε τους 31 βαθμούς. Είναι στο -7 από την Καρμιώτισσα (αγώνα λιγότερο) και ελπίζει στις ελάχιστες πιθανότητες που έχει να να σωθεί. Η ΑΕΖ που είναι στον πάτο, πήγε στους 17 βαθμούς.

Όταν ολοκληρωθεί αυτή η στροφή του πρωταθλήματος, θα απομένουν άλλες τρεις αγωνιστικές.

Η ΑΕΖ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο 5ο λεπτό έχασε διπλή ευκαιρία με τους Ντιγκινί και Ματόνγκο. Στο 8ο λεπτό, κέρδισε  πέναλτι η γηπεδούχος ομάδα μετά από μαρκάρισμα του Κυριάκου στον Ματόνγκο και ο Σαμπό που ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος για το 1-0. Μέχρι το 25ο λεπτό, η ΑΕΖ είχε την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας.

Στην συνέχεια, ανέβασε στροφές η Δόξα και είχε αυτή την υπεροχή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τον Τρούγιτς, χωρίς όμως να βρει τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή και να φέρει τον αγώνα στα ίσια.

Η Δόξα ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 47' έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σαντίκ. Ένα λεπτό μετά, όμως, ήρθε η ισοφάριση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σιφναίος έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της δικής του ομάδας. Ο Σαντίκ, είχε άλλη μια μεγάλη φάση στο 49' να γυρίσει τον αγώνα, αλλά ο Στυλιανού έκανε σπουδαία απόκρουση ξανά.

Η Δόξα συνέχισε να βάζει πίεση και στο 58ο λεπτό γύρισε τον αγώνα. Ο Σαντίκ έδωσε παράλληλα στον Τρούγιτς και αυτός με ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Στο 75ο λεπτό η ΑΕΖ ισοφάρισε σε 2-2 με ωραίο σουτ του Ιωσηφίδης εντός περιοχής.

Τον τελευταίο λόγο τον είχε η Δόξα όπου στο 89ο λεπτό σκόραρε με τον Τούγιτς το τρίτο της τέρμα και πήρε μια σημαντική νίκη που την κρατά ζωντανή στην μάχη για παραμονή.

ΑΕΖ: Στυλιανού, Παστελής, Ε. Αντωνίου (67' Χ.Αντωνίου), Σλόγκαρ (63' Σαρφό), Ρότσα (77' Χαραλάμπους), Ματόνγκο (46' Ιωσηφίδης), Ελευθερίου, Σιφναίος, Ντιγκνί (63' Αρτζούμα), Χρίστου, Σαμπό.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Θεοφάνους, Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή, Αρτζούμα, Ρουίθ, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Αντωνιάδης, Γιουσούφ.

ΔΟΞΑ: Κυριάκου, Φοφανά (60 Τραϊτσέφσκι), Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί (86' Λοϊζίδη), Ατενόν, Βελκόφσκι (84' Προβυδάκης), Κυριάκου, Κυριάκου Χ, Πούριτς, Χάνι (80' Ασάντε).

Στον πάγκο: Αντωνίου, Μανουσόπουλος, Τραϊτσέφσκι, Λοϊζίδης, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Ασαντέ.

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χριστοδούλου Πολύδωρος
4ος Διαιτητής: Λιοτατής Νικόλας