Απόλλων-ΑΕΛ 4-1: Ξέσπασε και την διέλυσε!

Ο Απόλλωνας ξέσπασε μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο και επικράτησε της ΑΕΛ με 4-1, σε ένα αδιάφορο βαθμολογίκά Λεμεσιανό ντέρμπι για την 10η αγωνιστική της Β' φάσης του πρωταθλήματος.

Οι γαλάζιοι που ήταν καλύτεροι, έφτασαν τους 58 βαθμούς και βρίσκονται στην κορυφή του δεύτερου ομίλου. Από την άλλη η ΑΕΛ, έμεινε στους 47 βαθμούς.

Ο Απόλλωνας δεν θα μπορούσε να αρχίσει καλύτερα τον αγώνα και μόλις στο πρώτο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Πέρετζ κέρδισε την μπάλα μετά από λάθος του Τσούκα. Έδωσε στην συνέχεια στον Μάρκες ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να κάνει το 1-0.

H πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για την ΑΕΛ ήρθε στο 24ο λεπτό με σουτ του Τζάλμα. Πέντε λεπτά μετά ήρθε μια διπλή ευκαιρία για τους γαλαζκίτρινους. Ο Θεμιστοκλέους έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Λέουβενμπεργκ απόκρουσε ασταθώς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μορέιρα έκανε πλασέ από κοντά αναγκάζοντας τον κίπερ του Απόλλωνα σε νέα δύσκολη απόκρουση. Στο 32' ήταν σειρά του Τσούκα να απειλήσει, με τον κίπερ του Απόλλωνα να είναι και πάλι σε ετοιμότητα.

Η ΑΕΛ ήταν πολύ καλή σε αυτό το διάστημα και στο 33' έφτιαξε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Ανδρέου από κοντά έκανε το πλασέ αναγκάζοντας τον Λέουβενμπεργκ σε δύσκολη απόκρουση.

Αφού η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να σκοράρει στις καλές τις ευκαιρίες, το έκανε ο Απόλλωνας στο 38ο λεπτό. Μετά από λάθος του Ανέστη, η μπάλα έφτασε στον Μάρκες. Αυτός, έδωσε στον Μπακένγκα ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να πετύχει το 2-0 από κοντά.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι γαλάζιοι βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν και τρίτο τέρμα. O Μπακένγκα έδωσε κάθετα στον Μάρκες, αυτός μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ανέστη για το 3-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Οι πρώτες τελικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο ήρθαν από σουτ των Μάρκες και Πέρετζ, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά. Λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας, ο Απόλλωνας έφτασε κοντά σε τέταρτο γκολ. Ο Μάρκες έκανε γυριστό σουτ με τον Μεντόγεβιτς να αποκρούει πριν την γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Σπόλιαριτς με σουτ δεν μπόρεσε να βρεί στόχο.

Στο 60' ήρθε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μπακένγκα έκανε την κοντινή κεφαλιά, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ανέση αλλά και το κάθετο δοκάρι.

Η πίεση του Απόλλωνα, έφερε αποτέλεσμα καθώς στο 68ο λεπτό ήρθε και τέταρτο γκολ. Ο Άδωνη από κοντά έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά ακυρώθηκε το γκολ όμως το VAR άλλαξε την αρχική απόφαση και έγινε το 4-0.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ στην επανάληψη, ήρθε στο 76ο λεπτό όταν η μπάλα μετά από προβολή του Μίντσεφ, πέρασε λίγο έξω. Στο 84ο λεπτό, η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει στο σκορ. Ο Νεοφύτου έδωσε στον Μίντσεφ ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 4-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό (79′ Σάντος), Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Πέρετζ, Μαλεκκίδης (58′ Γιούρτσεβιτς), Σπόλιαριτς, Αρτεάν, Φιλιώτης, Μάρκες (72′ Ποντικός), Μπακένγκα (79′ Κλέιν).
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Σκιέλβικ, Σάντος, Σαγκάλ, Ποντικός, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Κοστάκε, Κλέιν, Σοφοκλέους.

ΑΕΛ: Ανέστη, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (46′ Μίντσεφ), Παπαφώτης, Σέρνιτς, Μορέιρα, Τσούκα (72′ Σιλβέστρος), Μακρής (72′ Νεοφύτου), Θεμιστοκλέους (46′ Κα), Ντζάλμα (72′ Μαρς).
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Μαρς, Σιλβέστρος, Μόρσεΐ, Μίντσεφ, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Κανό, Σεργίου, Κα, Γενεθλίου.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας