Απόλλων-ΑΕΖ 1-0: O Μπακένγκα την στέλνει νωρίτερα στην Β' Κατηγορία!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 της ΑΕ Ζακακίου, για την 6η αγωνιστική της Β' Φάσης του Β' ομίλου.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού με τους τρεις βαθμούς  της νίκης έφτασαν τους 46 και είναι στην πρώτη θέση του ομίλου. Από την άλλη η ομάδα της ΑΕΖ, έμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με 17 βαθμούς και είναι όλο και πιο κοντά να υποβιβαστεί και μαθηματικά.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος δημιουργώντας αρκετές φάσεις.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ήρθε το πρώτο σουτ από τον Αρτεάν με τον Μπέκερ να αποκρούει. Δύο λεπτά μετά, ήταν σειρά του Κρμέντσικ να κάνει νέο σουτ, με την μπάλα να χτυπά στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Γιούρτσεβιτς επιχείρησε άλλο ένα σουτ βρίσκοντας σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της ΑΕΖ.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία, ήρθε στο 13ο λεπτό και πάλι από τους γηπεδούχους. Μετά από κάθετη πάσα του Βαλμπουενά, ο Κρμέντσικ έφυγε μόνος απέναντι από τον Μπέκερ, όμως έστειλε την μπάλα έξω. Στο 24ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να δώσει στην μπάλα πορεία προς τα αντίπαλα δίχτυα. Στην εξέλιξη της συγκεκριμένης φάσης, ούτε ο Άδωνη που έκανε σουτ, δεν βρήκε στόχο.

Στο 26ο λεπτό, ο Κρμέντσικ που ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής, ολοκλήρωσε άλλη μια φάση, με την μπάλα να πηγαίνει στον Μπέκερ μετά από κεφαλιά.

Η πρώτη φορά στο πρώτο μέρος που η ΑΕΖ πήγε να απειλήσει, ήταν στο 36ο λεπτό μετά από κοντινή προβολή του Σιφναίου.

Πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, ο Γιαντάλ με κεφαλιά λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, όμως  Μπέκερ έσωσε ξανά την εστία της ΑΕΖ.

Στο 52ο λεπτό, ο Σιφναίος δεν μπόρεσε από κοντά να ολοκληρώσει όπως  θα ήθελε την φάση με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει έξω. Στο 59' απάντησε ο Απόλλωνας με σουτ του Γιούρτσεβιτς. Ένα λεπτό μετά, ήρθε άλλη μια  καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες έκανε του δυνατό σουτ από κοντά, όμως ο Σαμπό έκανε σωτήρια προβολή.

Ακολούθησαν δύο τελικές από Πέρετζ και Κοστάκε που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά. Κάτι που έκανε στο 71ο λεπτό ο Μπαγκενκά. Ο Επιθετικός των γαλάζιων, που μπήκε νωρίτερα ως αλλαγή, έκανε το δυνατό σουτ, πλάγια εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η επόμενη μεγάλη φάση, ήρθε στο 85ο λεπτό με τον Μάρκες να μην μπορεί σε κενή εστία να σκοράρει.

Στο 87ο λεπτό η ΑΕΖ ισοφάρισε με τον Ιωσηφίδη όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας είχε φάσεις για το 2-0, η ΑΕΖ μια καλή στιγμή για το 1-1 όμως δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Έτσι, το 1-0 για τον Απόλλωνα έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Άδωνη975' Πεϊμπέρν), Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν(46' Μάρκες), Κολ, Φιλιώτης(65' Κοστάκε), Πέρετζ, Βαλμπουενά (65'Χάμπος), Κρμέντσικ(65' Μπακένγκα)

Στον πάγκο οι: Λοΐζου, Δημητρίου, Ποντικός, Σπόλιαριτς,

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου, Σαρφό(70 Χαραλάμπους), Σλόγκαρ, Σάντος, Σιφναίος, Ντιγκινί, Χρίστου, Σαμπό.

Στον πάγκο οι: Μιλοσάβλεβιτς, Στυλιανού, Χριστοφή, Κάστρο,Ματόνγκο,, Ντιομαντέ, Ελευθερίου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ, Ρουίθ.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος