Ανόρθωση - Πάφος FC 2-3: Με buzzer beater του Γκολντάρ πήρε σπουδαίο τρίποντο

Η Πάφος επικράτησε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 3-2 της Ανόρθωσης για την 3η αγωνιστική των πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν για τους γηπεδούχους οι Καστέλ και Γκασαμά και για τους φιλοξενούμενους οι Τάνκοβιτς (2) και ο Γκολντάρ στη τελευταία φάση του αγώνα.

Η παφιακή ομάδα έφτασε στους 53 βαθμούς και παρέμεινε στην 5η θέση και στο -2 από την 4η Ομόνοια. Από την άλλη, η «Κυρία» παρέμεινε 6η με 48 βαθμούς και ψάχνει το θαύμα για την εξασφάλιση ενός ευρωπαικού εισιτηρίου.

Χωρίς πολλές φάσεις ήταν το πρώτο ημίχρονο. Με την Πάφο να βρίσκει τη λύση από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς. Στο 32’ όταν κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κορέια, έπειτα από σέντρα του Ικόκο. Ο Τάνκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση για να κάνει το 1-0.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου μια κεφαλιά του Τάνκοβιτς μπλόκαρε ο Αρμπολέδα.

Στο β’ μέρος, η Ανόρθωση έφερε στα ίσα το παιχνίδι με κοντινό πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1, μετά τη σέντρα του Κορέια. Στο 58' σκόραρε η Πάφος με κεφαλιά του Ζάιρο αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με υπόδειξη του βοηθού. Ελέγχθηκε η φάση από το VAR το οποίο επιβεβαίωσε την απόφαση του βοηθού διαιτητή.

Η Ανόρθωση γύρισε προσωρινά το παιχνίδι στο 64' με το γκολ του Γκασαμά για το 2-1. Ο Γκασάμα υποδέχθηκε την μπάλα, γύρισε και σημάδεψε τη γωνιά του Ίβουσιτς.

Στο 87′ έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές η Ανόρθωση αφού δέχθηκε κόκκινη ο Τσίκο, ο οποίος σε μία διαμάχη με τον Μπότσκαι τον γρονθοκόπησε και μετά από έλεγχο του VAR ο διαιτητής άλλαξε την κίτρινη και τον απέβαλε.

Στο 90+9′ η Πάφος κέρδισε πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR οΤάνκοβιτς εκτέλεσε, ο Αρμπολέδα απέκρουσε αλλά ο διαιτητής έδειξε επανάληψη λόγω του ότι ο τερματοφύλακας δεν πατούσε την γραμμή. Στην επανάληψη ο Τάνκοβιτς ευστόχησε για το 2-2.

Την τελευταία λέξη στον αγώνα την είπε ο Γκολντάρ μετά από σέντρα του Μπότσκαι έκανε τρομερό τελείωμα από τη μικρή περιοχή για το τελικό 3-2.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Κορέια, Μακούν, Κάργας, Ουαγκέ, Τιουνέ, Ιωάννου (78’ Χρυσοστόμου) , Περέα (74’ Ουαρίς) , Τσίκο, Φερέιρα (46’ Γκασαμά) , Καστέλ

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Αρτυματάς, Μαρμούκ, Παρούτης, Αντωνίου, Κορρέα, Τζούλιου, Μουσοντά

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο (68’ Τζάτζα), Ζάιρο, Μπότσκαϊ,, Ικόκο, Κοντρέρας (56’ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Ναμ, Ντράγκομιρ (68’ Πέπε)

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ρους, Αμπτουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τβουμάσι

Ανόρθωση- Πάφος FC 2-3

Σκόρερ: Καστέλ, Γκασαμά /Τάνκοβιτς (34’), Γκολντάρ

Κίτρινες: Μποτσκάι, Γκολντάρ

Κόκκινες: Τσίκο

Διαιτητής: Bertolo Nogueira Miguel

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος