Καρμιώτισσα-ΑΕΖ 0-0: Ικανοποιημένη η μια, βυθισμένη η άλλη

Καρμιώτισσα και ΑΕΖ έμειναν στο ισόπαλο 0-0 σε αγώνα για την 3η αγωνιστική στο δεύτερο γκρουπ του πρωταθλήματος. Η ομάδα των Πολεμιδιών πήγε στους 24 βαθμούς και κρατά διαφορά από την ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη η ομάδα του Ζακακίου παραμένει στην προτελευταία θέση με 17 βαθμούς κάνοντας το έργο της για παραμονή, ακόμη πιο δύσκολο.

Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η γηπεδούχος ομάδα της Καρμιώτισσας.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δώσουν καλό ρυθμό και δεν υπήρχαν οι πολλές καλές ευκαιρίες. Η ΑΕΖ, ήταν η ομάδα που είχε δύο μακρινά σουτ με τους Ντιγκινί και Κάστρο στα πρώτα 15 λεπτά.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος, ήρθε στο 32ο λεπτό για την Καρμιώτισσα. Ο Χαραλάμπους, με κοντινή κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει στόχο σπαταλώντας τεράστια φάση για να ανοίξει το σκορ. Δύο λεπτά μετά, ήρθε και ένα σουτ του Ρόσι, πλάγια εντός περιοχής, με την μπάλα να περνά εκτός.

Πριν το τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΖ απείλησε με άλλο ένα σουτ του Ντιγκινί, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 49ο λεπτό, δημιουργήθηκε η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο, με την μπάλα να χτυπά στην εξωτερική των διχτυών, μετά από σουτ του Θεοδώρου. Στο 73ο η επόμενη καλή στιγμή, πάλι για την Καρμιώτισσα. Ο Τσουκαλάς με σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Μιλοσάβλιεβιτς σε δύσκολη απόκρουση. Ο ίδιος  ποδοσφαιριστής στο 77ο λεπτό προσπάθησε με κεφαλιά  αυτή την φορά να σκοράρει, όμως, απόκρουσε ξανά ο κίπερ της ΑΕΖ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ΑΕΖ απείλησε όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ο Σιφναίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής, ανάγκασε τον Σπόλιαριτς σε δύσκολη απόκρουση ο οποίος κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Στο 84ο λεπτό ο Σαμπό άνοιξε το σκορ για την ΑΕΖ, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Σάντος ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Σε αυτό το λεπτό, υπήρξε πρόβλημα και με τον φωτισμό του σταδίου, όμως λίγα λεπτά μετά δόθηκε συνέχεια στον αγώνα.

Μέχρι το τέλος, δεν δημιουργήθηκαν φάσεις έτσι ώστε να αλλάξει το σκορ και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό. Μένει ικανοποιημένη η Καρμιώτισσα, όχι όμως η ΑΕΖ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ρόσι, Χαραλάμπους (Αγγελή 55΄), Γκραντινάρου, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι, Παουλάβετς.

Στον πάγκο: Βιολάρης, Άντος, Μελετίου, Μιχαήλ, Παντελή, Αγγελή, Σπανός, Ματθαίου, Αριστείδου, Ψύχας

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής (Χριστοφή 71'), Αντωνίου, Σαρφό (Σλόγκαρ 82'), Ρότσα, Κάστρο (Κλε 55΄), Ρέινολντς, Χατζηβασίλης, Ρουίζ (Σιφναίος 71'), Ντιγκινί, Σαμπό.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου, Σλόγκαρ, Χριστοφή, Ματόγκο, Ντιομαντέ, Σιφναίος, Χρίστου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης

Διαιτητής: Volpi Manuel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας