Άρης-Ομόνοια 1-2: Του έκλεισε το σπίτι!

Αυτή κι αν ήταν πρεμιέρα!

Στο πρώτο παιχνίδι της στα πλέι οφ, αλλά και στο (δεύτερο) ντεμπούτο του Γιάννη Αναστασίου στον πάγκο της η Ομόνοια επικράτησε 2-1 στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» του πρωταθλητή Άρη, επί του οποίου δεν είχε νίκη στα προηγούμενα επτά παιχνίδια (0-2-5)!

Χάρη σε αυτήν την επιτυχία το «τριφύλλι» προσπέρασε την Πάφο στην τέταρτη θέση και μείωσε στους οκτώ βαθμούς την απόσταση από την κορυφή, ενώ η «ελαφρά ταξιαρχία» έμεινε στο -4 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και αισθάνεται πλέον την «καυτή» ανάσα της ΑΕΚ που τον πλησίασε στον πόντο!

Στα πρώτα 15 λεπτά ο Άρης είχε φτιάξει πέντε φάσεις (5’, 10’ Σεμέντο, 5’, 12’ Καζού, 13’ Κοκόριν), ενώ η Ομόνοια πιστώθηκε την πρώτη τελική της στο 19’ (Χαραλάμπους).

Μετά την πρώτη τελική του Μοντνόρ στο παιχνίδι (23’) οι εξελίξεις άρχισαν να διαδέχονται η μία την άλλη: στο επόμενο λεπτό, σε μια βαθιά μπαλιά για τον Γκομίς η σύγκρουση Φαμπιάνο και Κούσουλο έδωσε στον Κοκόριν την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (24’), όμως ο VAR Καϊτάζοβιτς κάλεσε στο on field review τον Αντωνίου, ο οποίος έκρινε ότι ο ευρισκόμενος σε αντικανονική θέση Γκομίς επηρέαζε τη φάση και ακύρωσε το τέρμα λόγω οφσάιντ.

Στο 28’ ο Σλοβένος VAR κάλεσε εκ νέου στο on field review τον διαιτητή, καθώς μετά από κεφαλιά του Κακουλλή η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Γιαγκό. Ο Αντωνίου καταλόγισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Μπέζους για το 0-1 (30’).

Η «ελαφρά ταξιαρχία» έψαξε την ισοφάριση, όμως στο 35’ συνελήφθη σε κατάσταση αμυντικής ανισορροπίας: ο Χαραλάμπους τροφοδότησε εντός περιοχής τον Σεμέντο, ο οποίος με διπλή προσπάθεια (την πρώτη απέκρουσε ο Άλβες) πέτυχε το 0-2!

Στο 44’ ο Σεμέντο σπατάλησε μια πολύ υποσχόμενη αντεπίθεση για τους εμφανώς σοκαρισμένους γηπεδούχους, οι οποίοι ευτύχησαν να μειώσουν λίγο πριν την ανάπαυλα: από κόρνερ του Καζού ο Γκομίς με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Φαμπιάνο στο 45+4’!

Η άστοχη κεφαλιά του αμαρκάριστου στη μικρή περιοχή Κοκόριν (62’) σηματοδότησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο 66’ ο Γκομίς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα του δεν μέτρησε, καθώς ευρισκόταν σε θέση οφσάιντ τη στιγμή της πάσας του Μπένγκτσον.

Στο 72’ από σέντρα του Κοκορίν και πάσα του Ζόκε η τελική του νεοεισελθόντος Σάβο από κοντινή απόσταση δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 82’ ο Φαμπιάνο απέκρουσε σωτήρια σε δυνατό σουτ του Μπένγκτσον και στην επαναφορά ο Γκομίς υπό πίεση έστειλε την μπάλα άουτ.

ΑΡΗΣ - ΟΜΟΝΟΙΑ           1-2 (25.2)|
Γήπεδο:
ΑΛΦΑΜΕΓΑ
Σκόρερ: 45+4’ Γκομίς / 30’ πέν. Μπέζους, 35’ Σεμέντο
Διαιτητές: Μενέλαος Αντωνίου - Όμηρος Τζιωρτζής, Νίκος Εγγλέζου - Μάριος Αντωνίου
VAR: Nejc Kajtazovic (Σλοβένος) / AVAR: Ευαγόρας Ευαγόρου
Κίτρινες: Χαραλάμπους, Κασάμα
ΑΡΗΣ (4-4-2): Άλβες - Μπρόρσον, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Καζού - Νίκολιτς (60’ Σάβο), Ζόκε (88’ Σπόλιαριτς) - Σεμέντο (46’ Μπένγκτσον), Μοντνόρ (46’ Μαγιαμπέλα) - Κοκόριν, Γκομίς.
ΟΜΟΝΟΙΑ (4-2-3-1): Φαμπιάνο - Μάθιους (46’ Μίλετιτς), Κουλιμπάλι, Παναγιώτου, Σιπριάνο (80’ Χαμάς) - Κούσουλος, Χαραλάμπους (88’ Κασάμα) - Αλιούμ, Μπεζούς (46’ Φράνσον), Σεμέντο (80’ Λανγκ) - Κακουλλής.