Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΖ 1-1: Ήρθαν από τον πάγκο και το μοίρασαν!

Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΖ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο Αμμόχωστος, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι, έφτασαν τους 35 βαθμούς ενώ η ομάδα του Ζακακίου πήγε στους 15.

Τα τέρματα, πέτυχαν οι Γιάνγκα και Κλε που πέρασαν στον αγώνα ως αλλαγή.

Στο 5ο λεπτό του αγώνα, η ΑΕΖ έφτιαξε την πρώτη τελική μετά από μακρινό σουτ του Ντιγκινί. Στο 15ο λεπτό, υπήρχαν καλές προϋποθέσεις για την Σαλαμίνα, όμως ο Ντουρμισάι από κοντά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός. Στην συνέχεια, ο ρυθμός δεν ήταν καθόλου καλός σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι. Χαρακτηριστικό το γεγονός, προς η πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, ήρθε στο 43ο λεπτό με σουτ του Σάντος εντός περιοχής, στο οποίο είχε απάντηση ο Κίσσας.

Το δεύτερο ημίχρονο, άρχισε όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο. Χαμηλό τέμπο καθόλου προϋποθέσεις για γκολ. Η πρώτη τελική, ήρθε στο 61ο λεπτό, όταν ο Χατζηβασίλης δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Αφού δεν το έκανε η ΑΕΖ, το έκανε η Σαλαμίνα στο επόμενο λεπτό. Ο Φερνάντες έδωσε στον Γιάνγκα εντός περιοχής και αυτός με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μιλοσάβλιεβιτς για το 1-0. Σε αυτή την φάση, οι δύο αλλαγές του Χριστοδούλου συνεργάστηκαν για το προβάδισμα των ερυθρολεύκων.

Στο 70ο λεπτό, ήρθε η αντίδραση από την ΑΕΖ που έφερε τον αγώνα στα ίσια. Ο Κλε με ωραία ατομική ενέργεια, ξεπέρασε δύο αντιπάλους, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Κίσσα για το 1-1.

Στην συνέχεια, ήρθε ένα άστοχο σουτ από τον Νάρσινγκ στο 74ο λεπτό και στο 77ο λεπτό μια κεφαλιά του Χατζηβασίλη, με τον Κίσσα να αποκρούει.

Επόμενη μεγάλη ευκαιρία, ήρθε στο 90+5 όταν ο κίπερ της ΑΕΖ απόκρουσε δύσκολα το δυνατό πλασέ του Καρλίτος από το ύψος του πέναλτι.

Στην τελευταία φάση, ο Ντιγκινι έκανε δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Κίσσα σε δύσκολη απόκρουση. Έτσι, το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.