Καρμιώτισσα-Δόξα 3-1: Βαθμολογική ανάσα με τριάρα!

Εκμεταλλευόμενη πλήρως την κόκκινη κάρτα της Δόξας στο 5ο λεπτό, η Καρμιώτισσα επικράτησε με 3-1 (Ρόσι 50’, Θεοδώρου 66’, Κατσαντώνης 88’ / Ασάντε 77’) και επέστρεψε στις νίκες μετά από 5 αγωνιστικές.

Στους 17 βαθμούς, προσπερνώντας Οθέλλο και ΑΕΖ έφτασε η ομάδα των Πολεμιδιών, στον πάτο της βαθμολογίας κόλλησε η Δόξα.

Εικόνα αγώνα:

Από πολύ νωρίς άλλαξαν τα δεδομένα στο παιχνίδι, με τον Αντωνίου να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω του ότι έπαιξε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Καρμιώτισσα να πάρει από αρκετά νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων, δοκιμάζοντας με υπομονή να διασπάσει την άμυνα της Δόξας. Η καλύτερη στιγμή μάλιστα ήρθε ακριβώς μετά την αποβολή, με την εκτέλεση φάουλ του Κατσαντώνη να σταματάει στο δοκάρι.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι έψαχναν κάποιο τέρμα μέσα από αντεπιθέσεις και τους ταχύτατους Ασάντε και Τρούγιτς, με τον δεύτερο να δημιουργεί αρκετές επικίνδυνες στιγμές μπροστά από την εστία του Άντος.

Στο 31’ ήρθε η σημαντικότερη στιγμή στον αγώνα μετά το δοκάρι, με τον Τσουκαλά να κερδίζει πέναλτι και τον Θεοδώρου να αναλαμβάνει την εκτέλεση.

Δεν έμελλε ούτε εκείνη η φάση να μετατραπεί σε τέρμα, με τον Κυριάκου να σώζει με τα πόδια την εκτέλεση του Κύπριου μεσοεπιθετικού της Καρμιώτισσας.

Λίγο έλειψε μάλιστα η Δόξα να ανοίξει το σκορ στο 42ο λεπτό, με ένα ξαφνικό, μακρινό σουτ του Βελκόφσκι, να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Άντος.

Αφού ούτε η συγκεκριμένη φάση μετατράπηκε σε τέρμα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος χωρίς κάποιο τέρμα.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο β’ ημίχρονο, με την ομάδα των Πολεμιδιών να μπαίνει και πάλι με διάθεση και να έχει και την ουσία αυτή τη φορά, με τον Ρόσι να σκοράρει για το 1-0 στο 50ο λεπτό και να διώχνει το άγχος που υπήρχε.

Ο Θεοδώρου εκμεταλλεύτηκε και αυτός την υπεροχή της ομάδας του και με κίνηση πίσω από την άμυνα στο 66ο λεπτό, σκόραρε για το 2-0.

Ο Ασάντε ήρθε στο 77ο λεπτό να βάλει «φωτιά» στο παιχνίδι με το τέρμα του, μετατρέποντας το παιχνίδι σε ροντέο.

Τελικά οι όποιες ελπίδες για την ομάδα της Κατωκοπιάς για βαθμολογικό κέρδος έλαβαν τέλος στο 88ο λεπτό, με τον Κατσαντώνη να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Κυριάκου και με πλασέ μέσα από την περιοχή να σκοράρει για το 3-1.

Με αυτό τον τρόπο διαμορφώθηκε έτσι το τελικό σκορ, με την Καρμιώτισσα να παίρνει σημαντική νίκη.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Μαλόνε (Ψύχας 46’), Ντούμπια (Μιχαήλ 90+3’), Τσουκαλάς (Νεοφύτου 76’), Θεοδώρου, Ρόσι, Γκραντινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης (Μελετίου 90+3’), Κοβάσεβιτς (Ματθαίου 82’), Πάβλοβετς

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Φοφανά, Τρούγιτς, Βελκόφσκι (Τραϊτσέφσκι 70’), Αλσεούς (Μέσκα 70’), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, X.Κυριάκου (Ναμπί 59’), Πούριτς (Τάντι 70’), Ασάντε, Χάνι (Κυριάκου 7’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πάβλοβετς 76’, Ψύχας 89’ / Αλσέους 36’, Τρούγιτς 59’, Μέσκα 90’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αντωνίου 5’

ΣΚΟΡΕΡ: Ρόσι 50’, Θεοδώρου 66’, Κατσαντώνης 88’ / Ασάντε 77’