Δόξα-Νέα Σαλαμίνα 0-3: Εύκολο βράδυ και επιστροφή στις νίκες!

Η Νέα Σαλαμίνα, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας της Δόξας εκτός έδρας με 0-3, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι ερυθρόλευκοι με την επικράτηση τους, έφτασαν τους 34 βαθμούς ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε στους 12 βαθμούς και στην τελευταία θέση.

Το μάτς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα μπήκε πιο δυνατά από την Νέα Σαλαμίνα. Παρ όλα αυτά, δεν δημιουργήθηκαν οι μεγάλες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Μέχρι το 27ο λεπτό, όπου η Νέα Σαλαμίνα βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ. Ο Μπεχαράνο με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αντωνίου για το 0-1.

Στο 39ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Νάρσινγκ έφυγε στην αντεπίθεση, ξεπέρασε  και το εμπόδιο του Αντωνίου και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Στο 42' ο Μιγκελίτο δεν μπόρεσε με κοντινή κεφαλιά να νικήσει τον Αντωνίου, όμως το έκανε στην επόμενη φάση. Μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα της Δόξας, ο Μιγκελίτο με πλασέ από κοντά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 53ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Παρ όλα αυτά, η φάση εξετάστηκε στο OFR και τελικά άλλαξε η απόφαση. Ακολούθησαν τρεις τελικές για την Δόξα με Χάνι (δύο φορές) και Ναμπί χωρίς αποτέλεσμα. Στο 65ο λεπτό, ήρθε η πιο καλή στιγμή για την Δόξα, σε διπλή προσπάθεια. Ο Κίσσας απόκρουσε το σουτ του Χ.Κυριάκου και στην επαναφορά ο Χάνι, δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθησε άλλο ένα σουτ του Ναμπί, το οποίο δεν απείλησε τον Κίσσα. Στο 68ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη τελική για την Σαλαμίνα στο δεύτερο ημίχρονο, με το σουτ του Ντουρμισάι να χτυπά στο δοκάρι.

Η επόμενη καλή στιγμή, ήταν για την Δόξα στο 86ο λεπτό. Ο Ναμπί έκανε το σουτ, όμως ο Κίσσας απόκρουσε δύσκολα.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ και το 0-3 που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Φοφανά, Τρούγιτς, Αλτσέους, Αντωνιάδης (71′ Αντενόν), Προβυδάκης, Ε.Κυριάκου, Χ.Κυριάκου (71′ Χ.Κυριάκου), Πούριτς, Ασάντε (71′ Μέσκα), Χάνι
Στον πάγκο: Π.Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Σκόκλουντ, Αντενόν, Μέσκα

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σεργίου (82′ Προκοπίου), Νάρσινγκ (82′ Οφόρι), Μιγκελίτο, Ντουρμισάι (72′ Γιάνκα), Μπεχαράνο, Καρλίτος (63′ Φράγκος), Παπαγεωργίου (63′ Κονέ), Λέουκο, Γκουανίνι, Ντιακιτέ
Στον πάγκο: Μελίσσας, Κονατέ, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Φράγκος, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Γιάνκα, Οφόρι, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά