Μια ανατροπή που ανοίγει χώρο για... όνειρα!

Δέχθηκε το γκολ σε ένα κρίσιμο σημείο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μπήκε όμως φορτσάτη στην επανάληψη και με οδηγούς τους Στεπίνσκι και Μπέζους έφτασε στη μεγάλη ανατροπή με 3-1.

Διπρόσωπη η Ομόνοια στο ματς, σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο είχαν μόνο μια φάση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους στο 34’. Στη συνέχεια δέχθηκαν το γκολ (41’) και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 0-1 υπέρ της «Κυρίας».

Στο β’ μέρος, μπήκε η Ομόνοια, μπήκε και ο MVP του αγώνα Μπέζους, όπου αποδείκτηκε κομβικής σημασίας η είσοδος του Ουκρανού στο γήπεδο αφού άλλαξε όλο το παιχνίδι της ομάδας.

Ισοφάρισε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με το παρθενικό γκολ του Στεπίνσκι με το «τριφύλλι». Στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει η Ανόρθωση χωρίς να τα καταφέρει.

Το δεύτερο γκολ του Στεπίνσκι (61’) σε συνδυασμό με την αποβολή του Ουαγκέ (66’) έγειραν για τα καλά την πλάστιγγα υπέρ της Ομόνοιας. Το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε στο 72’ με τον Μπέζους, να πετυχαίνει γκολ και να «σφραγίζει» την 13η νίκη της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα.

Έτσι, ανέβηκε στην 4η θέση με 45 βαθμούς και μειώσε στο -1 από τις θέσεις που χαρίζουν ευρωπαϊκό εισιτήριο και στο -7 από την κορυφή (με αγώνα περισσότερο).

Η ουσία στην τελική μια είναι. Η Ομόνοια του Τσέτιλ Ρέκνταλ πιστώνεται με δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε ντέρμπι. Η συνέχεια βρίσκει τους «πράσινους» να αντιμετωπίζουν στο Δασάκι τον Εθνικό και στην τελευταία αγωνιστική στο ΓΣΠ, τον Οθέλλο δύο παιχνίδια τα οποία αν δώσουν το απόλυτο με τους 6 βαθμούς προσφέρουν τεράστια δυναμική στην ομάδα.