Ανόρθωση-Πάφος 2-2: Το έσωσε στο 90+5' η «Κυρία», πικρή γεύση για Πάφο!

Ανόρθωση και Πάφος εξήλθαν ισόπαλες (2-2) για το ματς της 23ης αγωνιστικής. Παιχνίδι με μεγάλη αγωνία και 90άλεπτο θρίλερ, η Πάφος κρατούσε τη νίκη μέχρι το 90+4', το κερδισμένο όμως πέναλτι για την Ανόρθωση, και την εκτέλεση από τον Καστέλ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό. Πικρή γεύση κυρίως για την Πάφο και τον... Ζάιρο που σκόραρε δις για την ομάδα του, χάνοντας ένα χρυσό τρίποντο από τα χέρια της στο τελευταία λεπτό του αγώνα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Σ’ ένα πολύ καλό ημίχρονο Ανόρθωση και Πάφος έμειναν στο 1-1, σ’ ένα 45άλεπτο με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, ενώ θα μπορούσαμε να δούμε περισσότερα από το α’ μέρος. Αρχικά η Ανόρθωση ήταν αυτή που μπήκε σε θέση οδηγού με το γρηγορότερο της γκολ στη σεζόν, σκοράροντας στο 2ο μόλις λεπτό με τον Γκασαμά για το 1-0, γκολ που έφερε ικανοποίηση στο τεχνικό τιμ, ο κ. Γκαγιέγο γνώριζε όμως ότι ήταν πολύ νωρίς για να το χαρεί. Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που κρατούσε συνεχώς τη μπάλα εξ ου και το στατιστικό ημιχρόνου με 62% κατοχή.

Μετά το γκολ του Γκασαμά η Πάφος απείλησε την εστία του Αρμπολέδα στο 9’ και στο 12’ με Τάνκοβιτς αρχικά και μετά με τον Τβουμάσι του οποίου η κεφαλιά του κατάληξε εκτός. Η Ανόρθωση βρήκε τα πάνω της όταν ο Τσίκο ανέβασε ρυθμούς με μία κεφαλιά και στη συνέχεια μ’ ένα σουτ και ωραία προσποίηση το οποίο όμως δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελαν.

Στο 35’ η Πάφος έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 1-1 σε μία γρήγορη αντεπίθεση, ο Μπρούνο Φελίπε έβγαλε την μπαλιά από τα δεξιά και ο Ζάιρο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, τερματίζοντας μάλιστα και το δίμηνο σερί αφλογιστίας του, γκολ που έφερε και νέα δεδομένα στο παιχνίδι.

Στο 40′ η Ανόρθωση αν και πέτυχε γκολ με τον Ουαρίς, αυτό ακυρώθηκε, αφού στον έλεγχο του VAR ο φάνηκε εκτεθειμένος, με το 1-1 να παραμένει και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα Ανόρθωση-Πάφος άρχισε δυνατά με την Πάφο και τον Μποτσκάι δευτερόλεπτα με την είσοδο του στο ματς, να σημαδεύει το δοκάρι. Η Πάφος που είχε μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο της γκολ στο 61' με τον Ζάιρο να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η Ανόρθωση έριξε αρκετά το ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με την εικόνα του πρώτου 45αλέπτου. Στο 70' καταγράφηκε η μεγαλύτερη της ευκαιρία, μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Φερέιρα, με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Ίβουσιτς.

Η Πάφος βλέποντας ανήμπορη την Ανόρθωση, ανέβασε αυτή το ρυθμό της και στο 74' ανάγκασε τον Αρμπολέδα σε σπουδαία απόκρουση μετά από κεφαλιά του Γκολντάρ, μία φάση που ήταν κοντά στο να φέρει γκολ. Ωστόσο αυτό ήρθε το αμέσως επόμενο λεπτό με τον Ζάιρο και πάλι για την ανατροπή και το 1-2. Μετά από στημένη φάση και εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς, ο Ζάιρο έπιασε την κεφαλιά και γύρισε το παιχνίδι, βάζοντας την Ανόρθωση σε μπελάδες, με τη γηπεδούχο ομάδα να μην τα βάζει κάτω: Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα η Ανόρθωση ισοφάρισε για το τελικό 2-2 από τα 11 βήματα και σκόρερ τον Καστέλ, βαθμός που την φέρνει στους 41 βαθμούς και στο -2 από τη σημερινή της αντίπαλο.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ (86′ Αντωνίου), Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ (81′ Ιωάννου), Τεχέρα (86΄ Χρυσοστόμου), Φερέιρα, Γουαρίς (81′ Παρούτης), Τσίκο, Γκασάμα(63′ Καστέλ)

Πάφος: Ίβουσιτς, Ρους (71′ Ικόκο), Κβίντα, Γκολντάρ, Μελούσο (62′ Τζάτζα), Ναμ, Ντράγκομιρ, Τουμάσι (71′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Μπρούνο (46′ Μποτσκάι), Ζάιρο (88′ Κοντρέρας)

Κίτρινες: Τσίκο, Ουαρίς / Μελούσο, Ντράγκομιρ,  Ζάιρο, Ίβουσιτς

Διαιτητής: Azevedo Malheiro Helder Miguel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Χριστοδούλου Μαρία
Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος