ΑΕΚ-Ομόνοια 2-1: Ανατροπή και... το σερί καλά κρατεί!

Άλλη μια νίκη για την ΑΕΚ, αυτή την φορά με 2-1 κόντρα στην Ομόνοια για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Λάρνακας που ανεβαίνει στους 45 βαθμούς.

Από την άλλη οι πράσινοι, παρέμειναν στους 39 βαθμούς και βλέπουν τις διαφορές από τις πιο πάνω ομάδες να ανοίγουν ακόμη περισσότερο.

Το μάτς:

Η Ομόνοια ξάφνιασε και μόλις στο 3ο λεπτό πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Λέτζιακς, έκανε την σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Φράνσον με κοντινή προβολή νίκησε τον Πίριτς για το 0-1.

Η πρώτη τελική για την ΑΕΚ, ήρθε στο 13ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρθία, με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Φαμπιάνο. Στην συνέχεια η ΑΕΚ, έβαλε πίεση στην Ομόνοια και δημιούργησε άλλες δύο φάσεις, με ισάριθμες κεφαλιές των Λέδες και Γκαρθία. Καμιά όμως, δεν απείλησε ουσιαστικά.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ήρθε στο 30ο λεπτό όταν το σουτ του Φαράζ εντός περιοχής, χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο. Τρία λεπτά μετά, ήρθε η απάντηση από τους πράσινους, όμως το διαγώνιο σουτ του Κακουλλή πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Πίριτς.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στο 45+1 η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, όμως ο ρεφ του αγώνα άλλαξε απόφαση αφού είδε πρώτα ξανά την φάση από το on field review.

Τελικά, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Λέδες με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε και πάλι καλύτερα, έχοντας την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, ήρθε στο 62ο λεπτό. Ο Σολ έκανε δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Φαμπιάνο απόκρουσε δύσκολα την μπάλα.

Στο 70', ήρθε δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ που έκανε και την ανατροπή. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, η μπάλα πήγε στον Σολ ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Φαμπιάνο για το 2-1.

Από την στιγμή που η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα, ο ρυθμός έπεσε. Η επόμενη καλή στιγμή του αγώνα, ήρθε στο 83ο λεπτό όταν το σουτ του Τόγκια χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο. Ακολούθησε άλλη μια τελική και πάλι για την ΑΕΚ, στο 88ο λεπτό με το σουτ του Ντίμερς να περνά εκτός.

Μέχρι το τέλος η Ομόνοια δεν μπόρεσε να αντιδράσει, συνεπώς η ΑΕΚ πήρε μια σημαντική νίκη ενώ παράλληλα συνεχίζει το δικό της αήττητο σερί στο πρωτάθλημα.