Νέα Σαλαμίνα-ΑΠΟΕΛ 0-4: Ένα τετράλεπτο ήταν αρκετό

Νίκη με άλλη μια μεστή εμφάνιση από τον ΑΠΟΕΛ που καθάρισε τη Νέα Σαλαμίνα με το άνετο αλλά και επιβλητικό 0-4.

Οι «γαλαζοκίτρινοι», που δεν κινδύνεψαν σε καμία περίπτωση κατά τη διάρκεια του αγώνα, πήραν άλλο ένα τρίποντο με σκόρερ τους Ντονγκαλά, Κβιλιτάια, Ντβάλι και Μαρκίνιος.

Πλέον η ομάδα του Σα Πίντο ανέβηκε στους 48 βαθμούς και βάζει επιπλέον πίεση στους διώκτες του.

Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα σε μια κακή εμφάνιση, δεν μπορούσε να αντιδράσεις στις ορέξεις των «γαλαζοκιτρίνων».

Ένα πρώτο ημίχρονο που με τον ρυθμό που πήγαινε βοηθούσε αλλά και ευνοούσε την Νέα Σαλαμινα. Όλα αυτά μέχρι το 32ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ντονγκαλά έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Βιγιαφάνεζ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, με μια όμορφη σόλο ενέργεια ο Κβιλιτάια, έδωσε αέρα δυο τερμάτων στον ΑΠΟΕΛ, όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο διατεθειμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Συγκεκριμένα στο 51’ ο Ντβάλι μετά από κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του ΑΠΟΕΛ, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μελίσσα με κοντινή προβολή, ενώ ο Μαρκίνιος έβαλε το κερασάκι στη τούρτα με όμορφο πλασέ εντός περιοχής μετά από ασίστ του Βιγιαφάνες.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (Λέουκο 78’), Ναρσίνγκ (Κορομά 78’), Κουσμάνοβιτς (Έντσον 60’), Καρλίτος (Κατσιάρης 8’), Κονέ, Φράγκος (Μιγκελίτο 60’), Γιάνγκα, Βίκτωρος, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Φερνάντεθ, Λέουκο, Χριστοδούλου, Έντσον, Κατσιαρής, Κορομά

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι (Ντάλσιο 65’), Βιγιαφάνιες (Γουίλσον 74’), Κβιλιτάια (Τομανέ 80’), Τσεπάκ, Σούσιτς, Σατσιάς, Μαρκίνιος (Εφραίμ 80’), Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά(Δώνης 74’)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Ντάλσιο, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Βρόντης, Δώνης.

Διαιτητής: Rapuano Antonio

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης