Ανόρθωση - ΑΕΛ 1-0: Ο «πάνθηρας» την έστειλε ξανά στο -2!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με πολλή τακτική και χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ο Γκασαμά πέτυχε το γκολ λύτρωσης για την Ανόρθωση και πανηγύρισε ξανά σαν πάνθηρας. Ένα γκολ που σφράγισε το 1-0 επί της ΑΕΛ.

Ο λεμεσιανός σύλλογος μπλόκαρε την Ανόρθωση στο α' ημίχρονο και είχε τις καλύτερες στιγμές του, ωστόσο δέχθηκε το γκολ στο 53' και δεν κατάφερε να αντιδράσει, αν και είχε 1-2 καλές φάσεις που απείλησαν την εστία του Αρμπολέδα.

Με αυτή τη νίκη τη νίκη η «Κυρία» έφτασε τους 40 βαθμούς, ούσα στο -2 από την 1η θέση και τον ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη η ΑΕΛ έμεινε στους 19 και στην 9η θέση. Επόμενες υποχρεώσεις για τις δύο ομάδες, για την Ανόρθωση με την Ομόνοια 29Μ για το Κύπελλο (17/1), ενώ για την ΑΕΛ με τον Εθνικό Άχνας (20/1).

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό και την ΑΕΛ να καταγράφει την πρώτη καλή στιγμή στο 10’. Το σουτ του Μεντόσα ωστόσο, εξουδετέρωσε ο Αρμπολέδα. Η Ανόρθωση πήρε μέτρα στο γήπεδο, στο 21’ ο Καστέλ δεν μπόρεσε να απειλήσει μετά από γύρισμα του Ουαγκέ και οκτώ λεπτά μετά η «Κυρία» κατέγραψε την πιο απειλητική της ευκαιρία.

Ο Φερέιρα από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Ολιβέιρα. Η ομάδα του Κόσκελα απάντησε στις καλές ευκαιρίες με πλασέ του Μακρή (32’), ο οποίος όμως είδε τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αρμπολέδα.

Στο β’ ημίχρονο μπήκε πολύ δυνατά η Ανόρθωση. Στο 50’ κατέγραψε την καλύτερή της φάση, καθώς σε γύρισμα του Καστέλ ο Γκασαμά απέτυχε να κερδίσει σε τετ α τετ τον Ολιβέιρα που έδιωξε ενστικτωδώς. Τρία λεπτά μετά όμως, ήταν εύστοχος από γύρισμα του Κορέια για το 1-0 της «Κυρίας». Έπειτα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαχειριστούν το αποτέλεσμα.

Στο 65’ ο ρεφ του αγώνα Ομπρένοβιτς υπέδειξε πέναλτι για την ΑΕΛ για χέρι του Κορέια, όμως μετά από παρέμβαση του VAR Σολωμού είδε ξανά τη φάση και ακύρωσε την αρχική του απόφαση. Στο 78’ από πλασέ του Φιλίποβιτς που πέρασε πάνω από την εστία του Αρμπολέδα, ο οποίος είχε σωστή αντίδραση στο μακρινό σουτ Γερολέμου στο 89’ με το σκορ να παραμένει αναλλοίωτο.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορέια, Καστέλ, Γκερέρο (90+1’ Αντωνίου), Φερέιρα (90+2’ Μακούν), Γκασαμά (75’ Ουαρίς), Κίκο (75’ Ιωάννου), Κορρέα, Χρυσοστόμου

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Κάργας, Τιουνέ, Παρούτης, Τζούλιου, Μουσοντά

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής (90+1’ Τσούκα), Μπάστο, Μεντόγεβιτς (69’ Μπεραχίνο), Παπαφώτης, Μεντόσα (55’ Γερολέμου), Σέρνιτς, Μαρς, Φιλίποβιτς, Μόρσεϊ (55’ Μορέιρα), Μακρής (90+1’ Σωτηρίου)

Στον πάγκο: Ανέστης, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Ντε Λούκας, Κολιάς, Νεοφύτου, Θεμιστοκλέους

Ανόρθωση - ΑΕΛ 1-0
Σκόρερ: Γκασαμά (53’)
Κίτρινες: Κίκο, Φερέιρα, Αρμπολέδα / Παπαφώτης, Μαρς