Δόξα-Πάφος FC 1-0: Της στέρησε το άλμα, «φωτιά» στα χαμηλά!

Η Δόξα επικράτησε με 1-0 της Πάφος FC, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ του αγώνα, ήρθε από τον Βελκόφσκι.

Η Παφιακή ομάδα έχασε την ευκαιρία να πατήσει μόνη στην δεύτερη θέση και πλέον παραμένει στους 35 βαθμούς, όσους έχουν Άρης και Ομόνοια. Από την άλλη η Δόξα, έφτασε τους 8 βαθμούς και δημιούργησε νέα δεδομένα στα χαμηλά της βαθμολογίας. Πλέον είναι στο -3 από την προτελευταία Καρμιώτισσα.

Η πρώτη τελική στον αγώνα ήρθε στο 4ο λεπτό, όταν ο Τρούγιτς έκανε το σουτ εκτός περιοχής αναγκάζοντας τον Ίβουσιτς στην πρώτη απόκρουση. Η απάντηση της Παφιακής ομάδας, που είχε μέχρι εκείνο το σημείο τον έλεγχο του αγώνα, ήρθε με σουτ του Τβουμάσι σουτ 17ο λεπτό, το οποίο απόκρουσε ο Αντωνίου με δυσκολία.

Στην συνέχεια, η Δόξα ανέβασε ρυθμό, πίεσε και στο 32ο λεπτό σκόραρε με τον Σαντίκ όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ένα λεπτό μετά, ήρθε άλλη μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Ίβουσιτς  να κάνει σωτήρια επέμβαση στο σουτ του Βελκόφσκι.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, η αποβολή του ποδοσφαιριστή της Πάφος FC, Μάριου Δημητρίου, ο οποίος σε δύο περιπτώσεις διαμαρτυρήθηκε και αποβλήθηκε με ισάριθμες κίτρινες από τον διαιτητή του αγώνα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Πάφος έβαλε πίεση στην Δόξα. Στο 51ο λεπτό ο Ικόκο με σουτ, πλάγια εντός περιοχής, προσπάθησε να άνοιξε το σκορ, όμως, ο Αντωνίου έδιωξε την μπάλα. Ακολούθησε άλλο ένα σουτ από τον Ικόκο στο 58ο λεπτό με την μπάλα να περνά αρκετά έξω.

Στο 62ο λεπτό ο Μπότσκαϊ προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να σκοράρει, η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Τελικά, το πρώτο τέρμα στον αγώνα ήρθε στο 67ο λεπτό για την ομάδα της Κατωκοπιάς. Ο Τρούγιτς που έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Βελκόφσκι, αυτός ξεπέρασε το μαρκάρισμα του Τάνκοβιτς και με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Ίβουσιτς για το 1-0 της Δόξας.

Η Πάφος, αφού δυσκολευόταν να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, απείλησε ξανά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαϊ στο 76ο λεπτό, με τον Αντωνίου να μαζεύει την μπάλα. Στο 86ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά χωρίς όμως ουσιαστική κατάληξη. Ο Ικόκο έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία με σουτ εντός περιοχής.

Πίεσε κι άλλο στην συνέχεια η Πάφος χωρίς όμως να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα. Έτσι, η Δόξα πήρε σημαντική νίκη με 1-0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς (90+3' Σιέλης), Σαντίκ, Ναμπί (85' Τραϊτσέφσκι), Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Κυριάκου (81' Προβυδάκης), Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π.Κυριάκου, Σιέλης, Τραϊτσέφσκι, Προβυδάκης, Αντουί, Χ. Κυριάκου, Τζέτζε

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ , Ικόκο, Αμπντουσαλάμοφ (64' Νταλίνια), Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ (82' Κανέ), Τουμάσι (46' Μελούσο), Πελάζιο (35' Πέπε).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Κανέ, Δημητρίου, Μιχαήλ, Νταλίνια, Ταβάρες, Πεπε

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Βασιλείου Αδάμος
Παρατηρητής: Κυριάκου Αγγέλα