ΑΕΖ - Δόξα 1-1: Όρθια με Ασάντε!

Η Δόξα με γκολ του Ασάντε στο 68’ στάθηκε όρθια στο «VITEX Αμμόχωστος-Επιστροφή» απέναντι στην ΑΕΖ (1-1) στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Πιο επικίνδυνη με περισσότερες ευκαιρίες η ομάδα του Λιάσου Λουκά που έμεινε για 12η συναπτή αγωνιστική μακριά από νίκη (0-6-6). Μαζεύει σιγά σιγά βαθμούς η Δόξα, που παραμένει όμως αρκετά πίσω στην βαθμολογία. Στους 12 βαθμούς πλέον η ΑΕΖ που παραμένει στην 12η θέση, στους 5 η Δόξα που παραμένει ουραγός.

Επόμενες υποχρεώσεις για τις δύο ομάδες με ΑΕΚ εκτός (8/1) για την ΑΕΖ και με Πάφο εντός (8/1) για την Δόξα.

Πέραν από κάποιες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους (9’, 10’), το πρώτο 30λεπτο δεν μας προσέφερε κάτι ιδιαίτερο. Αντιθέτως, στα έξι επόμενα λεπτά η ομάδα του Λουκά με τους Ντιγκινί (33’) και Σηφναίο (36’) άγγιξαν το γκολ.

Η Δόξα αντέδρασε, η κεφαλιά του Πούριτς δεν ανησύχησε τον Μιλοσάβλιεβιτς (39’) και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σηφναίος με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Αντωνιάδης προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα, όμως και πάλι ο κίπερ της ΑΕΖ είχε σωστή αντίδραση.

Πιο ενδιαφέρον το β’ ημίχρονο, με την Δόξα να μπαίνει δυνατά και να έχει δύο καλές στιγμές μέσα σ’ ένα λεπτό. Πρώτα ο Βελκόφσκι και μετά ο Αντωνιάδης στο 55’, με τον Μιλοσάβλιεβιτς να δείχνει τα αντανακλαστικά του στην δεύτερη περίπτωση.

Η ΑΕΖ είχε δοκάρι στο 63’ με τον Χατζηβασίλη όμως η Δόξα πήρε μέτρα στο γήπεδο και έφτασε στην ισοφάριση. Σε σέντρα του Κυριάκου από τα δεξιά ο Ασάντε με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Παρά την προσπάθεια των δύο ομάδων στο τέλος, με την ΑΕΖ να έχει την καλύτερη στιγμή στο 79’ με Χατζηβασίλη, το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Ε. Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ (70’ Ματόνγκο, 86’ Χρίστου), Ντελμίρο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλη, Σιφναίος, Ντιγκινί

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Κ. Αντωνίου, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Ντιομαντέ, Ελευθερίου, Ρουίζ, Ενζάου, Ιωσηφίδης

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς (75’ Αντουί), Ναμπί (86’ Τραϊτσέφσκι), Σκόγκλουντ (60’ Σαντίκ), Βελκόφσκι, Αλσέους (60’ Τζέτζε), Αντωνιάδης, Κυριάκου (86’ Σιέλης), Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κυριάκου

ΑΕΖ – Δόξα 1-1
Σκόρερ: Σηφναίος (40’) / Ασάντε (68’)
Κίτρινες: Ντελμίρο / Αλσεούς, Ναμπί, Σκόγλουντ (3η), Κυριάκου