Όπως το άρχισε, έτσι (σχεδόν) το τέλειωσε!

Πιο άνευρη και μπλαζέ… πεθαίνεις!

Η Ομόνοια επεφύλασσε για το τελευταίο παιχνίδι του 2023 την πιο υποτονική εμφάνισή της την τρέχουσα περίοδο και μοιραία ηττήθηκε από τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι «αιωνίων» με το βαρύ 3-0.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή χρεώνεται ότι οι παίκτες του δεν εμφανίστηκαν έτοιμοι για ένα clasico, στο οποίο διακυβευόταν η άνοδος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, όπως και η αδυναμία ανακοπής και αντιστροφής της δυναμικής που ανέπτυξαν οι «γαλαζοκίτρινοι» στο πρώτο ημίχρονο.

Για τον 46χρονο το ντέρμπι του περασμένου Σαββάτου ήταν το έβδομό του ως προπονητής του «τριφυλλιού» κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Και η ημερολογιακή χρονιά έκλεισε για τον «κάττο» όπως ακριβώς είχε αρχίσει, δηλαδή με ήττα κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο.

Υπενθυμίζεται ότι η πρεμιέρα του είχε λάβει χώρα στις 15 Φεβρουαρίου, όταν οι «πράσινοι» είχαν χάσει 2-1 στον πρώτο προημιτελικό του κυπέλλου από τους «γαλαζοκίτρινους». Ακολούθησε 10 μέρες αργότερα άλλη μια ήττα (0-2), αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα, και έκτοτε μια τετράδα αγώνων άνευ ήττας (2-2-0) μέχρι το προχθεσινό 0-3.