ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια 3-0: Κυριάρχησε στο «αιώνιο» ντέρμπι και... ξέφυγε!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-0 της Ομόνοιας, στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν σαφώς καλύτεροι σε ολόκληρο το παιχνίδι και δίκαια έφτασαν στην μεγάλη επικράτηση.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 38 βαθμούς και άφησε την Ομόνοια έξι βαθμούς πίσω.

Το μάτς:
Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και δημιουργούσε συνέχεια φάσεις στην αντίπαλη εστία. Στο 5ο λεπτό ο Ντάλσιο έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Τρία λεπτά μετά, ήταν σειρά του Ντογκαλά να γίνει απειλητικός. Μπήκε στην περιοχή της Ομόνοιας, έκανε το πλασέ αναγκάζοντας τον Ουζόχο στην πρώτη του απόκρουση.

Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και στο 11ο λεπτό έφτιαξαν την τρίτη τους μεγάλη ευκαιρία. Ο Μαρκίνιος έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, με τον Ουζόχο να κάνει νέα σωτήρια απόκρουση.

Με την συμπλήρωση του πρώτου 15λέπτου, ο ΑΠΟΕΛ απείλησε εκ νέου με κεφαλιά του Κβιλιτάια, η οποία πέρασε έξω.

Η πρώτη τελική για την Ομόνοια, ήρθε στο 27ο λεπτό, όταν ο Μπέζους εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Μπέλετς.

Σε χρόνους καθυστερήσεων, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε ξανά ρυθμό, πίεσε την Ομόνοια και κατάφερε στην τελευταία φάση να ανοίξει το σκορ. Ο Μαρκίνιος έκανε αρχικά προσποίηση πάνω στον Ψάλτη και στην συνέχεια με ωραίο πλασέ από πλάγια, νίκησε τον Ουζόχο για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. (Δές ΕΔΩ το γκολ)

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ έφτιαξε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Ντάλσιο έκανε το σουτ όμως ο Ουζόχο έκανε άλλη μια απόκρουση. Στο 62ο λεπτό η Ομόνοια πήγε να απειλήσει, όμως το σουτ του Σεμέδο εντός περιοχής, ήταν άστοχο.

Ακολούθως η Ομόνοια κέρδισε μέτρα, κράτησε περισσότερο μπάλα και στο 73ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Αλιούμ από πολύ κοντά, έκανε την κεφαλιά όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Τελικά, στο 83ο λεπτό σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο ΑΠΟΕΛ βρήκε τον τρόπο να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Γαβριήλ με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Ουζόχο δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. (Δές ΕΔΩ το γκολ)

Οι γαλαζοκίτρινοι δεν σταμάτησαν και στο 90' πέτυχαν και τρίτο γκολ. Έγινε μακρινό σουτ, ο Ουζόχο δεν κατάφερε να αποκρούσει σταθερά και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσεπάκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. (Δές ΕΔΩ το γκολ)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες (65' Σαρφό), Κβιλιτάια (65' Γαβριήλ), Τσεμπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο (90' Τομανέ), Μαρκίνιος (74' Δώνης), Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά (90' Πολυκάρπου)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Δώνης.

Ομόνοια: Ουζόχο, Ψάλτης (46' Ζαχαρίου), Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού (63' Χαραλάμπους), Κούσουλος, Μπέζους (80' Ανσαριφάρντ), Λοΐζου (46' Σίμιτς), Σεμέδο, Κακουλλής (46' Αλιούμ)

Στον πάγκο: Κελεπέσιη, Κυριακίδης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Σίμιτς, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Αμού.

Διαιτητής: Marinelli Livio
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος