Ομόνοια-Καρμιώτισσα 2-1: «Πράσινο τρένο»... κορυφής!

Με γκολ του Μπέζους και εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κακουλλή, η Ομόνοια ανέβηκε στους 32 βαθμούς και έπιασε τον ΑΠΟΕΛ στην 1η θέση!

Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καρμιώτισσα, επικράτησε με 2-1 πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα της Λευκωσίας που μοιάζει να έχει μπει για τα καλά στις ράγες. Στάθηκε καλά στην πρωτεύουσα η ομάδα του Χαραλάμπους αλλά στο τέλος μίλησε η ποιότητα του «τριφυλλιού».

Πλέον το «τριφύλλι» βρίσκεται στην κορυφή και περιμένει να δει τι θα κάνει ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Πάφο, γνωρίζοντας πως στις 23 του μήνα θα αντιμετωπίσει τους γαλαζοκίτρινους. Η Καρμιώτισσα που έμεινε στους 10 βαθμούς και στην 12η θέση, θα παίξει στις 22 Δεκεμβρίου με τον Απόλλωνα.

Το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο δεν είχε να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο. Λίγο πριν την συμπλήρωσή του όμως, ο Λοΐζου ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Μπέζους να κάνει το σουτ και να νικά τον Ανέστη για το 1-0. Η Καρμιώτισσα αντέδρασε και τέσσερα λεπτά μετά ο Νεοφύτου ανάγκασε τον Ουζόχο σε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 26’ ο Λοΐζου άγγιξε το 2-0 όμως το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανέστη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα και τα κατάφεραν στο 38’. Από σέντρα του Λουκίλι ο Κατσαντώνης ανέβηκε πιο ψηλά απ’ όλους για το 1-1. Μάλιστα ο Σουκ δυο λεπτά αργότερα επιχείρησε το μακρινό σουτ με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ουζόχο με το 1-1 να παραμένει στο 1ο 45λεπτο.

Με την έναρξη της επανάληψης και χωρίς κάποια εκ των δύο ομάδων να κάνει αλλαγή, βρήκε την Ομόνοια πιο διεκδικητική. Στο 55’ χάθηκε καλή προϋπόθεση από γύρισμα του Κακουλλή που έδιωξε ο Μαλόνε και δύο λεπτά μετά κέρδισε πέναλτι για χέρι του Σουκ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κακουλλής που έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία για το 2-1. Η Καρμιώτισσα φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις με την Ομόνοια να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα. Μάλιστα μπορούσε να σκοράρει και τρίτο γκολ, με τον Σίμιτς να χάνει τη καλύτερη στιγμή στο 78’.

Ομόνοια:  Ουζόχο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπέζους (87’ Φράνσον), Λοΐζου, Σεμέδο (77’ Σίμιτς), Κακουλλής (82’ Ανσαριφάρντ)

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κελεπέσιης, Λέζιακς, Μίλετιτς, Λανγκ, Κασάμα, Προκοπίου, Ζαχαρίου, Αμό

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Χριστοφόρου, Γκραντινάρου (87’ Παντελή), Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου, Σουκ (74’ Ματθαίου), Ντούμπια (87’ Θεοδώρου), Λουκίλι, Κατσαντώνης

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Αβραάμ, Μιχαήλ, Νιούπορτ, Αγγελή

Ομόνοια – Καρμιώτισσα 2-1
Σκόρερ: Μπέζους (20’), Κακουλλής (58’ πεν.) / Κατσαντώνης (38')
Κίτρινες: Κουλιμπαλί, Λοΐζου, Ψάλτης / Ντούμπια, Τσουκαλάς, Σουκ, Μαλόνε