Νέα Σαλαμίνα - Εθνικός 4-0: Ερυθρόλευκος θρίαμβος!

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο για τη Νέα Σαλαμίνα. Το συγκρότημα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου επικράτησε με το ευρύ 4-0 του Εθνικού Άχνας πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Προβληματισμός στις τάξεις των φιλοξενουμένων που γνώρισαν την τέταρτή τους ήττα σε πέντε αγώνες μακριά από το «Δασάκι».

Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους 12 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η θέση μαζί με την ΑΕΚ την στιγμή που ο Εθνικός Άχνας έμεινε στην 10η και στους 8 βαθμούς.

Πιο επιθετικά άρχισε το παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα με τους Σεργίου (2’) και Ντουρμισάι (9’ δοκάρι) να έχουν τις πρώτες καλές στιγμές. Οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο 20’, όταν μετά από κόρνερ του Νάρσινχ ο Ντιακιτέ έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μια καλή στιγμή με τον Λομοτέι (27’) και ένα μακρινό σουτ του Ντράζιτς (38’). Εκεί ήταν που «χτύπησε» ξανά η ομάδα του Χριστοδούλου με πλασέ του Ντουρμισάι (40’, ασίστ ο Σεργίου).

Ο νεαρός μπακ σημάδεψε τρία λεπτά αργότερα τον Κουζμάνοβιτς που δεν έκανε σωστά την προβολή με το 2-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πίεση και είχαν κάποιες καλές τελικές με κύριο εκφραστή τον Καμπρέρα (49’, 53’). Ο Ντουρμισάι «άγγιξε» το 3-0 στο 65’ όμως το πλασέ του πέρασε άουτ. Οι αλλαγές που έγιναν από τον πάγκο των γηπεδούχων έδωσαν νέα πνοή στους «ερυθρόλευκους» που έφτασαν στην μεγάλη νίκη με γκολ του Ντορεγκαράι (83’, 89’ πεν.).

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς (46’ Τσέλεα), Νάρσινχ (59’ Φερνάντες), Ντουρμισάι, Κουζμάνοβιτς (59’ Μιγκελίτο), Μπεχαράνο (82’ Κατσιάρης), Καρλίτος, Παπαγεωργίου (71’ Ντορεγκαράι), Λέουκο, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Κουμούρης, Κονέ, Βίκτωρος, Ντα Σίλβα, Κατσιάρης, Κορόμα

Εθνικός Άχνας: Παναγή, Σπιρόφσκι (46’ Λίπσκι), Ντε Ιριόντο (46’ Μπράντονιτς), Περατικός, Λομοτέι, Νικολάου, Ιωάννου, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (85’ Πεχλιβάνης), Ντράζιτς (67’ Κ. Ηλία), Αγγελόπουλος (75’ Γκόμες)

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Μπίκερ, Καλλένος, Χριστοφή, Ακσεντίγεβιτς

Νέα Σαλαμίνα 4-0 Εθνικός Άχνας
Σκόρερ: Ντιακιτέ (20’), Ντουρμισάι (40’), Ντορεγκαράι (83’, 89' πεν.)
Κίτρινες: Ιωάννου (3η), Ντράζιτς, Λομοτέι, Περατικός, Μπράντονιτς