Ομόνοια - ΑΕΖ 3-3: Την υποχρέωσε σε γκέλα, στη «χ»ορταστική ματσάρα!

Σε μια φοβερή αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, Ομόνοια και ΑΕΖ έμειναν στο ισόπαλο 3-3 στο ΓΣΠ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κάστρο στο 9ο λεπτό, ισοφάρισε ο Κακουλλης στο 18' ενώ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Σεμέδο έκανε την ολική ανατροπή για την Ομόνοια. Για την ΑΕΖ ισοφάρισε σε 2-2 ο Σλόγκαρ στο 64' ενώ το 2-3 διαμόρφωσε ο Ρόκα Σάντος στο 84', με τον Αλιούμ ωστόσο να έχει τον τελευταίο λόγο, γράφοντας το τελικό 3-3 στο 87'.

Γκολ και θέαμα είχαμε στο πρώτο μέρος, με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει, την ΑΕΖ να κλέβει τις εντυπώσεις και να αιφνιδιάζει, και την Ομόνοια να δημιουργεί μεν, αλλά να παρουσιάζει και μεσοαμυντικές αδυναμίες δε.

Η ΑΕΖ ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ «παγώνοντας» το ΓΣΠ στο 9ο λεπτό, με τον Κάστρο να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Φαμπιάνο με ένα χαμηλό σουτ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν σχεδόν άμεσα, με τον Κακουλλή να ισοφαρίζει στο 18’, έπειτα από ασίστ του Ανσαριφάρντ.

Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία με τον Κάστρο να επιχειρεί το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να χρειάζεται διπλή προσπάθεια ώστε να μαζέψει τη μπάλα.

Στο 41’ ο Σεμέδο προσπάθησε κι αυτός να απειλήσει με σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα χτύπησε πάνω σε αντίπαλο. Δύο λεπτά αργότερα ο Κακουλλής ξαναβρήκε δίχτυα όμως το τέρμα του δε μέτρησε καθώς υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 44’ μετά από λάθος υπολογισμό του Λέζιακς που έστειλε τη μπάλα πίσω, ο Χατζηβασίλης πρόλαβε και προσπάθησε να πλασάρει τον Φαμπιάνο, ο οποίος με σωτήρια επέμβαση είπε «όχι». Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βραζιλιάνος κίπερ έσωσε για άλλη μια φορά την ομάδα του, εξουδετερώνοντας ένα δυνατό σουτ του Ντιγκινί.

Στο 45+2’ ο Γάλλος επιθετικός της ΑΕΖ έκανε άλλο ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, η Ομόνοια μπήκε με τον καλύτερο τρόπο, φτάνοντας σε ένα δεύτερο γκολ, με ένα εντυπωσιακό σουτ του Σεμέδο στο 48’ να ανατρέπει τα δεδομένα. Ασίστ και πάλι από τον Ανσαριφάρντ.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια καλή ευκαιρία με τον Λέζιακς να κάνει το γύρισμα στην περιοχή, ο Ανσαριφάρντ δεν βρήκε καλά, η μπάλα έφτασε στον Λοΐζου που έκανε το πλασέ όμως ο Μπέκερ βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Στο 64’ ο Σλόγκαρ με πλασέ έφερε το ματς ξανά στα ίσα, έπειτα από ασίστ του Χατζηβασίλη.

Στο 72’ ο Κακουλλής έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναβάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του καθώς προσπέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε από πλάγια θέση να σκοράρει. Παρόμοιο σκηνικό είχαμε τρία λεπτά αργότερα, με τον Μπέζους να βρίσκει με εξαιρετική πάσα τον Κακουλλή με τον τελευταίο να χάνει άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Στο 84’ η ΑΕΖ έφερε τα πάνω-κάτω με τον Ρόκα Σάντος με ένα όμορφο σουτ να γράφει το 2-3, όμως το προβάδισμα των φιλοξενουμένων δεν διήρκησε για πολύ, καθώς ο Αλιούμ στο 88’ με ένα πλασέ από πλάγια θέση έγραψε το 3-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΚΟΡΕΡ: Κακουλλής (18’), Σεμέδο (48’), Αλιούμ (88’) / Κάστρο (9’), Σλόγκαρ (64’), Ρόκα Σάντος (84’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάθιους (39’) / Ντιγκινί (35’), Ρουίζ (77’), Βάλτι (82’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους (Ψάλτης 46’), Σεμέδο (Αλιούμ 81’), Κακουλλής, Φράνσον (Χαραλάμπους 63’), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Σίμιτς (Λοΐζου 46’), Παναγιώτου, Μίλετιτς.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλης, Αντωνίου, Σαρφό (Μιχαηλίδης 75’), Σλόγκαρ (Μαμπανί 90’), Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος (Ρόκα Σάντος 59’), Χατζιβασίλης (Γιουσούφ 90’), Ρουίζ, Ντιγκινί (Βαλτι 75’).

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

VAR: Κώστα Ροβέρτος