Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 1-1: Ντέρμπι με τα όλα του εκτός από… νικητή!

Πάθος, ένταση, πέναλτι, γκολ, αποβολές… ένα ντέρμπι που τα είχε όλα εκτός από νικητή ήταν αυτό της 5ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ στο «ΠΑΠ». Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τους γαλαζοκίτρινους να προηγούνται στο 21’ από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους με τον Φερέιρα.

Το ματς:

Στα αρχικά στάδια του αγώνα η Ανόρθωση μπήκε πιέζοντας ψηλά, ενώ η πρώτη καλή προϋπόθεση σημειώθηκε στο 4ο λεπτό και ήταν για τους γηπεδούχους, με τον Πέτροβιτς να διώχνει μια σέντρα του Φερέιρα.

Το 15λεπτο συμπληρώθηκε δίχως τη μεγάλη φάση, ενώ στο 18’ καταγράφηκε και η πρώτη τελική στον αγώνα με ένα σουτ του Τιουνέ.

Στο 19’ ο Ιταλός ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα σε βάρος της Ανόρθωσης, καθώς η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Ουαρίς μετά από σέντρα του Ντονγκαλά στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβιλιτάια, με τον Γεωργιανό να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα και να ανοίγει το σκορ στο ντέρμπι στο 20ο λεπτό.

Μετά το γκολ τους οι γαλαζοκίτρινο κέρδισαν κάποια μέτρα πλησιάζοντας πιο εύκολα την αντίπαλη περιοχή, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και τα αρκετά λάθη από πλευράς Ανόρθωσης στη μεσαία γραμμή.

Στο 32’ οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με τον Φερέιρα, το τέρμα του οποίου ωστόσο δεν μέτρησε καθώς υποδείχτηκε σε θέση οφσαίντ.

Στο 39’  ο ίδιος ποδοσφαιριστής σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Μπέλετς, ενώ στο 45+4’ η Ανόρθωση είχε άλλη μια καλή ευκαιρία με τον Κάργα να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα λίγο έξω, έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου η «Κυρία» ισοφάρισε, όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια ο Ουαρίς διένυσε αρκετή απόσταση, απελευθερώθηκε, βρήκε τον Φερέιρα και αυτός με ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έγραψε το 1-1, με τη μπάλα να κοντράρει προτού καταλήξει στα δίχτυα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με τη λήξη του ημιχρόνου και την αποχώρηση των δύο ομάδων για τα αποδυτήρια, σημειώθηκε ένταση, με τον διαιτητή να δείχνει την κόκκινη κάρτα στους δύο προπονητές.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου την πρωτοβουλία των κινήσεων είχαν μεν οι γηπεδούχοι, χωρίς όμως να γίνονται απειλητικοί για την εστία του Μπέλετς.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να εξισορροπήσει κρατώντας περισσότερο μπάλα, ενώ στο 57’ προσπάθησε να απειλήσει με μια κεφαλιά του Κβιλιτάια, ωστόσο ο Μιχαήλ μπλόκαρε.

Όσο κυλούσε ο χρόνος το θέαμα δεν ήταν καλό καθώς κυριαρχούσαν οι ένταση, οι συνεχόμενες διακοπές και τα δυνατά μαρκαρίσματα ανάμεσα στις δύο πλευρές, ενώ έλειψαν οι μεγάλες φάσεις.

Στο 72’ ο Τσίκο δοκίμασε ένα μακρινό σουτ το οποίο δεν ανησύχησε τον Μπέλετς, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γκερέρο απείλησε με ένα σουτ εντός περιοχής, με τον Σλοβένο τερματοφύλακα να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Η Ανόρθωση εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή, με τον Τσίκο να πατάει περιοχή στο 75’ και να δίνει για τον Φερέιρα ο οποίος έκανε την προσπάθεια ωστόσο δεν βρήκε καλά τη μπάλα, ενώ στο 81’ η «Κυρία» είχε νέα καλή στιγμή με τον Φερέιρα να σεντράρει βρίσκοντας τον Καστέλ ο οποίος στη συνέχεια δεν έκανε καλό τελείωμα στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 83’ ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απειλήσει μετά από ώρα με ένα σουτ του Εφραίμ, με τον Μιχαήλ να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Στα τελικά στάδια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν ακόμα περισσότερο, δίνοντας τη δυνατότητας στην Ανόρθωση να κερδίσει κι άλλα μέτρα και να αναζητήσει πιο έντονα το γκολ. Στο 90+2’ ο Τεχέρα έπιασε ένα καλό σουτ όμως έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέλετς σε άλλη μια καλή στιγμή για την ομάδα του.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μπέλετς έκανε την επέμβαση του αγώνα λέγοντας «όχι» σε κοντινή κεφαλιά του Καστέλ, και ως αποτέλεσμα το 1-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΣΚΟΡΕΡ: Φερέιρα (45+5’) / Κβιλιτάια (20’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερέιρα (41’) / Βιγιαφάνες (17’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γκαγιέγο / Σα Πίντο

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Γουαγκέ, Γκαρθία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα (Παρούτης 86’), Τιουνέ (Ιωάννου 86’), Φερέρ, Ουαρίς (Τσίκο 65’).

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς, Ζέφτε, Σαρφό (Γαβριήλ 81’), Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες (Κρέσπο 61’), Ντογκαλά (Γουίλσον 46’), Μαρκίνιος, Κβιλιτάια (71’).

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Διαιτητής: Ghersini Davide

Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης