«Ανεπίτρεπτο να τρώμε τόσα γκολ, καλύτερα που γίνονται τώρα τα λάθη»

Μετά την ήττα της ομάδας του από την ΑΕΖ (3-1) ο προπονητής της ΑΕΚ, Χοσέ Λουίς Όλτρα, δήλωσε τα ακόλουθα:

«Δεν έχω να πω πολλά. Το πρώτο μέρος ήταν καλό, αξίζαμε περισσότερα, διότι είχαμε τον έλεγχο, αλλά δεν βάλαμε γκολ. Ο αντίπαλος πέτυχε ένα τέρμα, εμείς μετά πιέσαμε, ισοφαρίσαμε.

Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες να μη ρίξουν το ρυθμό, αλλά να εντείνουν την πίεση και να γίνουν πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία μέτρα του γηπέδου, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν η ίδια ομάδα, υποπέσαμε σε μεγάλα λάθη στην άμυνα, τα οποία μας ‘σκοτώνουν’.

Υπεύθυνος είμαι εγώ και σε αυτόν τον τομέα πρέπει να βελτιωθούμε, διότι δεν είναι δυνατόν να δεχόμαστε τόσα γκολ και να έχουμε κρατήσει το μηδέν μόνο κόντρα στη Δόξα. Δεν είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει να διορθώσουμε τα πράγματα στη συνέχεια.

Ξέρω ότι ο κόσμος δεν θέλει να με ακούει να λέω τα ίδια κάθε εβδομάδα. Απόψε κάναμε μια αλλαγή στην άμυνα. Για μένα τα λάθη δεν είναι θέμα του πλάνου, αλλά είναι ατομικά, πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι και να δουλεύουμε πιο καλά ως ομάδα στο ανασταλτικό κομμάτι. Αυτό είπα και στους παίκτες μου πριν το παιχνίδι.

Ψάχνω να βρω την ενδεκάδα που θα αποδίδει με τον καλύτερο τρόπο σε άμυνα και επίθεση. Είναι προτιμότερο που γίνονται αυτά τα λάθη στην αρχή της σεζόν, νομίζω ότι στο αντίστοιχο χρονικό σημείο την περασμένη περίοδο ήμασταν πάνω κάτω στα ίδια, στη συνέχεια τα διορθώσαμε, αλλά μείναμε από δυνάμεις στο φινάλε. Σημασία έχει αυτή τη χρονιά να είμαστε καλύτεροι στο τέλος της σεζόν, αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ πώς θα ολοκληρώσουμε τη σεζόν.

Οι πρώτοι που θέλουν πάντα να νικάμε, είναι οι παίκτες, το επιτελείο και οι διοικούντες. Αλλά τώρα που είναι ανάποδο το αποτέλεσμα, όλοι είναι κακοί και πρώτος απ' όλους ο προπονητής. Ο κόσμος μπορεί να πει ό,τι θέλει, έχει το σεβασμό μου»