Ανόρθωση – ΕΝΠ 1-0 : Ο Αντωνιάδης έβαλε τέλος στο «βυσσινί» όνειρο!

Η Ανόρθωση νίκησε με 1-0 την Ένωση στο «ΠΑΠ», στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Δόξας με την ΑΕΛ στη Λεμεσό, στέλνει την ομάδα του Παραλιμνίου στη δεύτερη κατηγορία, καθώς υπενθυμίζεται ότι οι «βυσσινί» ήθελαν καλύτερο αποτέλεσμα από τη Δόξα, της οποίας υπερτερούσαν και σε περίπτωση ισοβαθμίας. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Αντωνιάδης στο 52'.

Η Ένωση πατούσε ελαφρώς καλύτερα τα πρώτα λεπτά, ωστόσο στη συνέχεια η Ανόρθωση κέρδισε αρκετά μέτρα στο γήπεδο, προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα, όμως οι «βυσσινί» έκλεισαν αρκετά καλά τους χώρους στα μετόπισθεν.

Η Ένωση είχε κάποιες ευκαιρίες να απειλήσει μέσα από στημένες τις οποίες φάσεις ωστόσο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει. Η πρώτη καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 28’ και ήταν για την Ανόρθωση, με τον Γκερέρο να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Κόστιτς έπεσε σωστά κρατώντας το μηδέν.

Στα τελικά στάδια του πρώτου 45λεπτου οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, απειλώντας ξανά στο 41’ όταν ο Αντωνίου με μια σέντρα από δεξιά βρήκε τον Αντονίν μέσα στην περιοχή και αυτός έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Κόστιτς να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Η πιο ξεκάθαρη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο «ΠΑΠ» καταγράφηκε στο δεύτερο και τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου και ήταν και πάλι για την «Κυρία». Ο Αντωνίου και πάλι με σέντρα από τα δεξιά υποχρέωσε τον Κόστιτς να απομακρύνει ασταθώς, στρώνοντας τη μπάλα στον Κορέια ο οποίος έψαξε το γκολ με ένα γυριστό σουτ, ωστόσο έκοψε σωτήρια με το στήθος πάνω στη γραμμή ο Ντα Σίλβα.

Με κλασική ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά, με το σουτ του Κοτσώνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 46’ να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 52’ με τον Μάριο Αντωνιάδη στην πρώτη καλή ευκαιρία της «Κυρίας» στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι «βυσσινί» προσπάθησαν να ανέβουν εντείνοντας την πίεση στην αντίπαλη άμυνα, εκμεταλλευόμενοι την οπισθοχώρηση αλλά και την αδράνεια των γηπεδούχων ανά διαστήματα, χωρίς όμως να καταφέρουν να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ που θα τους έδινε και σκορ παραμονής.

Η Ένωση παρέμεινε ψηλά μέχρι το τέλος, με εξαίρεση μια-δυο φάσεις που η Ανόρθωση κέρδισε μέτρα χωρίς όμως αντίκρισμα, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Η Ανόρθωση κλείνει τη φετινή σεζόν στην κορυφή του β’ ομίλου με 63 βαθμούς, ενώ ομάδα του Παραλιμνίου αποχαιρετά την πρώτη κατηγορία με 37 βαθμούς.

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Φερέιρα, Γκερέρο, Αντονίν, Αντωνίου, Σαμπό, Κορρέα, Χριστοφή.

Στον πάγκο για την Ανόρθωση: Μιχαήλ, Κεραυνός, Εμπραλίτζε, Κίκο, Νινγκά, Ιωάννου, Κωνσταντίνου, Τζούλιους, Αργυρού, Λάμπρου, Μραζ.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντεζ, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί.

Στον πάγκο για την Ένωση: Παναγιώτου, Κορσια, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Κοσμά, Μαυρουδής, Πρωτοπαπάς, Πολυκάρπου, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς.

Κίτρινες: Αρτυματάς (8') / Κοτσώνης (6'), Κωνσταντίνου (30'), Χριστοφή (44'), Λουσέρο (68')

Κόκκινες:

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

2' Φάουλ κοντά στο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, περνάει ανεκμετάλλευτο.

6' Κίτρινη στον Κοτσώνη για φάουλ στον Αντονίν.

8' Κίτρινη και στον Αρτυματά.

15' Κλείνουν καλά τους χώρους οι «βυσσινί», κυκλοφορεί τη μπάλα η Ανόρθωση.

24' Γύρισμα του Λαμί μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Κορέα και κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Φωνές για χέρι από τους φιλοξενούμενους, ωστόσο η μπάλα φάνηκε να χτυπάει στο υποστηρικτικό χέρι του Κορρέα γι'αυτό και δε δόθηκε κάτι ούτε από τον διαιτητή ούτε από το VAR.

28' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά όμως ο Κόστιτς βρέθηκε στη σωστή θέση.

30' Κίτρνη κάρτα στον Κωνσταντίνου, δεύτερη για παίκτη της Ένωσης.

41' Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Μηνάς Αντωνίου από δεξιά βρήκε τον Αντονίν μέσα στην περιοχή, αυτός έπιασε την κεφαλιά ωστόσο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κόστιτς.

43' Σουτ από τον Αντωνίου μέσα στην περιοχή, έκοψε ο Κοτσώνης.

44' Κόκκινη στον Ανδρέα Χριστοφή για φάουλ στον Φερέιρα.

45' Δύο λεπτά θα είναι ο επιπρόσθετος χρόνος.

45+2' Μεγάλη ευκαιριά για τους γηπεδούχους. Ο Αντωνίου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κόστιτς απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον Κορέια ο οποίος έκανε το γυριστό σουτ με τον Ντα Σίλβα να κόβει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

- Τέλος πρώτου μέρους.

45' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

46' Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση! Το σουτ του Κοτσώνη καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

52' ΓΚΟΛ 1-0 η Ανόρθωση με δυνατό σουτ του Αντωνιάδη εντός περιοχής.

58' Τριπλή αλλαγή για την Ένωση: Μέσα Ρουσιάς, Ντιαβαρά και Λουσέρο. Έξω Φερνάντες, Κωνσταντίνου και Κοτσώνης.

59' Αλλαγή και για την Ανόρθωση. Μέσα Νινγκά, έξω Χριστοφή.

61' Καλή στιγμή για την Ένωση. Το πλασέ του Λαμί καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

68' Κίτρινη στον Λουσέρο για θέατρο μέσα στην περιοχή. Στο μεταξύ έγινε έλεγχος της φάσης, δεν υπάρχει κάτι.

70' Αλλαγή για την Ανόρθωση: Τζούλιους μέσα, Αντονίν έξω.

77' Άστοχο σουτ από τον Ντιαβαρά.

79' Μέσα Μέιρα, έξω Κατσιάρης για την Ένωση.

81' Σουτ του Λαμί, κοντράρει πάνω στον Αντωνιάδη.

83' Νέο σουτ από τον Ντα Σίλβα αυτή τη φορά, εύκολα ο Παπαδόπουλος.

84' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση: Μέσα Αργυρού και Μραζ, έξω Φερέιρα και Γκερέρο.

Κίνηση και από την ΕΝΠ- Μέσα Πολυκάρπου, έξω Λαμί

87' Κλέψιμο του Ντιαβαρά μέσα στην περιοχή, πάνω στον Παπαδόπουλο το σουτ.

90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.