ΑΕΛ-Καρμιώτισσα 3-0: Καθάρισε με τριάρα!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-0 της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της 12η αγωνιστικής της β' φάσης του πρωταθλήματος, για το δεύτερο γκρουπ. Στους 48 βαθμούς οι γαλαζοκίτρινοι,  στους 47 έμεινε η ομάδα των Πολεμιδιών.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ, μετά από τραγικό λάθος. Ο Αγγελή έκανε το γύρισμα προς τα πίσω, στον Σπόλιαριτς, με τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας να μην κάνει το κοντρόλ και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του. Δέκα λεπτά μετά, οι γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Τσέρνιχ έκανε την μπαλιά στην περιοχή, πέρασε από όλους η μπάλα και κατέληξε στα δίχτυα της Καρμιώτισσας για το 2-0, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό η ΑΕΛ πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Ανδρέου με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Σπόλιαριτς.

Το σκορ μέχρι το τέλος δεν άλλαξε και η ΑΕΛ πήρε μια νίκη ψυχολογίας λίγες μέρες πριν από τον τελικό Κυπέλλου. (Μεσολαβεί άλλος ένας αγώνας πρωταθλήματος με την ΕΝΠ). Από την άλλη η Καρμιώτισσα ότι έδωσε στον αγώνα, πήρε αφού σε καμιά περίπτωση δεν μπόρεσε να γίνει ουσιαστική.

Η εξέλιξη του αγώνα
- Αρχίζει ο αγώνας.
6' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ. Ο Αγγελή έκανε το γύρισμα προς τα πίσω, στον Σπόλιαριτς, με τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας να μην κάνει το κοντρόλ και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του. Τραγικό λάθος από τον κίπερ των φιλοξενούμενων και προβάδισμα για την ΑΕΛ.
13' Σουτ από τον Παπαφώτη από το ύψος της περιοχής, πάει έξω η μπάλα.
16' ΓΚΟΛ 2-0 η ΑΕΛ. Ο Τσέρνιχ έκανε την μπαλιά στην περιοχή, πέρασε από όλους η μπάλα και κατέληξε για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Σπόλιαριτς.
27' Σουτ από τον Μεντόσα, αποκρούει ο Σπόλιαριτς.
32' Σουτ από τον Λουκίλι, αποκρούει ο Μούριελ.
40' Κάνει το σουτ ο Γκραντινάρου, έξω η μπάλα.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
50' ΓΚΟΛ 3-0 η ΑΕΛ. Ο Ανδρέου με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Σπόλιαριτς. Προηγήθηκε ωραία κίνηση από τον νεαρό πριν τελειώσει την φάση.
76' Κεφαλιά του Μαλόνε, έξω η μπάλα.
Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ (Χ.Χαραλάμπους): Μούριελ, Παντελή (73' Κολιάς), Τεϊσέιρα, Ντέγοεστ, Τζάλμα (73' Χριστοδούλου), Νταβόρ, Παπαφώτης, Τσέρνιχ, Ανδρέου (62' Κοντινέλλα), Μεντόσα (62' Φιλίποβιτς), Μιλιντσεάνου (62' Μακρής).
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Σιλβέστρος, Ιωάννου, Σεργίου, Οδυσσέως.

Καρμιώτισσα (Φ.Μπράτου): Σπόλιαριτς, Τάντι (61' Αβραάμ), Μαλόνε, Ελ Αλουχί, Καλτσάς, Γκραντινάρου, Αγγελή, Ντούρις (56' Γκράβενμπερχ), Καστανιάγα (56' Ντούμπια), Λουκίλι (56' Μπεν Σαλάμ), Νεοφύτου (72' Οικονομίδης).
Στον πάγκο: Κνόμπλοχ, Τσέλουτσκα, Κουλιμπαλί, Χούμποτσαν, Ανδρονίκου, Τζανακάκης, Μήτσο.

Κίτρινες: Τεισέρια / Μπεν Σαλάμ