Ο Ακρίτας με γκολάρες... έκανε ζημιά στην Δόξα και την βάζει σε μπελάδες!

Ο Ακρίτας επικράτησε με 1-3 της Δόξας εκτός έδρας, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της β' φάσης του πρωταθλήματος, στο δεύτερο γκρουπ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση και αυτή την στιγμή έχουν 29 βαθμούς. Από την άλλη η Δόξα, παραμένει χωρίς νίκη στα τελευταία παιχνίδια και πλέον είναι μόλις ένα βαθμό πάνω από την ΕΝΠ που είναι στην 6η θέση του β' γκρουπ. Συγκεκριμένα, η ομάδα της Κατωκοπιάς έχει 35 βαθμούς.

Στο 14ο λεπτό ήρθε το πρώτο γκολ του αγώνα, για τον Ακρίτα. Ο Λόπες έκανε το σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα της Δόξας για το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων, ήρθε άμεσα και συγκεκριμένα στο 18ο λεπτό. Ο Σαντίκ έκανε την προβολή από κοντά όμως ο κίπερ του Ακρίτα απόκρουσε ασταθώς. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα πέρασε πιο πίσω, σε ένα σημείο που ήταν ο Ασάντε ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να διαμορφώσει το 1-1, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, έγιναν φάσεις, όμως, ο Ακρίτας ήταν η ομάδα που πέτυχε το 1-2 στο 83ο λεπτό. Ο Εράσο με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Σισκόφσκι για το προβάδισμα της ομάδας του. Στο 90' ο Ακρίτας βρήκε τον τρόπο να σκοράρει άλλο ένα εξαιρετικό γκολ. Ο Σέχιτς με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Σισκόφσκι για το 1-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί, πως η Δόξα έχασε πέναλτι στο 71ο λεπτό.

Η ιστοσελίδα μας θα σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης:
- Αρχίζει ο αγώνας.
7' Σουτ από τον Λόπες, μαζεύει ο Σισκόφσκι.
12' Ευκαιρία για την Δόξα. Ο Τρούγιτς από κοντά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
14' ΓΚΟΛ 0-1 ο Ακρίτας. Ο Λόπες έκανε το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Αντενόν και κατέληξε στα δίχτυα.
18' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Δόξα. Ο Σαντίκ έκανε την προβολή όμως ο κίπερ του Ακρίτα απόκρουσε ασταθώς. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ασάντε με πλασέ από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να φέρει τον αγώνα στα ίσια.

-Γκολ αφιερωμένο στον Καραμανώλη (Δές ΕΔΩ)
22' Σουτ του Τρούγιτς, αποκρούει ο Καστελάνι.
36' Ο Πικής κάνει το σουτ, έξω η μπάλα.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
47' Σουτ από τον Εράσο, έξω η μπάλα.
61' Κεφαλιά από τον Τρούγιτς, αποκρούει δύσκολα ο Καστελάνι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Στυλιανου με πλασέ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του κίπερ του Ακρίτα.
65' Σουτ από τον Λόπες, η μπαλα πάει έξω.
69' Ζητούν πέναλτι από την Δόξα, για χέρι εντός περιοχής. Θα δει την φάση στο OFR ο διαιτητής του αγώνα.
Δίνεται το πέναλτι για την Δόξα, μετά από χέρι του Κονέ.
71' Χαμένο πέναλτι. Ο Σαντίκ ανέλαβε την εκτέλεση όμως έστειλε την μπάλα έξω. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Δόξα να πάρει προβάδισμα στο σκορ.
73' Σουτ του Κονέ, έξω η μπάλα.
79' Σουτ από τον Ίλιτς, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι και πάει έξω.
83' ΓΚΟΛ 1-2 ο Ακρίτας. Ο Εράσο με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Σισκόφσκι για το προβάδισμα του Ακρίτα
90' ΓΚΟΛ 1-3 ο Ακρίτας. Ο Σέχιτς με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Σισκόφσκι.

Τέλος αγώνα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Ογιάλα, Φασουλιώτης(10' Τρούγιτς), Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε
Στον πάγκο: Πρινιωτάκη, Κωνσταντίνου, Ίλιτς, Τιντζανί, Παυλίδης, Ερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα

Ακρίτας: Καστελάνι, Πάουγκεϊν, Ντραμέ, Κονέ, Ντούμποφ (45' Εράσο), Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Φοριέλ, Πική (45' Τόρες), Αραούχο, Λόπες
Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Σουλεϊμάν, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Λίμα, Δημοσθένους, Σέχιτς, Σαραβάνια, Κυριακίδης.

Κίτρινες: / Κλεμέντε, Κονέ