Ολυμπιακός-Καρμιώτισσα 1-2: Του το γύρισε και τον «βύθισε»!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Καρμιώτισσα επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο «Μακάρειο» και διεύρυνε σε τέσσερις αγωνιστικές το νικηφόρο σερί της.

Με την επιτυχία αυτή ο σύλλογος των Πάνω Πολεμιδιών έφτασε τους 46 βαθμούς και προσπέρασε την ΑΕΛ στην Τρίτη θέση του β’ ομίλου, ενώ οι «μαυροπράσινοι» έμειναν άνευ νίκης για τρίτο συναπτό αγώνα (0-1-2) και στους 27 βαθμούς, ήτοι στο -8 από την ενδέκατη Δόξα, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε.

Μολονότι η Καρμιώτισσα ήταν η πιο δραστήρια ομάδα στο πρώτο 15λεπτο, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κορομά από τον Κνόμπλοχ και αξιοποίησε ψύχραιμα ο Χριστοδούλου (16’).

Αφού ξεπέρασε το… σοκ η φιλοξενούμενη απείλησε με τον Μήτσο (33’) και έφτασε στην ισοφάριση στο 41’, όταν σέντρα του Ελ Αλουσί κόντραρε στο στήθος του Ντούρις, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Τσαρλς.

Το πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου δεν επεφύλασσε οποιαδήποτε συγκίνηση. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν ένα σουτ του Λουκίλι στο 69’ και δέκα λεπτά αργότερα ήλθε η ανατροπή: ο νεοεισελθών Ντουμπιά πίεσε τον Μουκτάρη, έκλεψε την μπάλα και τροφοδότησε τον Καλτσά, ο οποίος με ντρίμπλα στον Μουκτάρη και ωραίο πλασέ στον Τσαρλς διαμόρφωσε το 1-2 (79’).

Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, είχαν δύο ευκαιρίες σε σουτ των Ζευκή (82’) και Χριστοδούλου (95’), δεν απέφυγαν όμως τη δεύτερη ήττα στη σεζόν από την Καρμιώτισσα και ήλθαν ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στη β’ κατηγορία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ         1-2 (8.5)
Γήπεδο: Μακάρειο
Σκόρερ: 16' πέν. Χριστοδούλου / 41' Ντούρις, 79' Καλτσάς
Διαιτητές: Μάριος Χριστοφόρου - Στέφανος Αναστασίου, Γιώργος Χαραλάμπους - Ιωάννης Χριστοδούλου
VAR: Κωνσταντίνος Φωτίου / AVAR: Μάριος Καλογήρου
Κίτρινες: Χριστοδούλου, Γιακουμάκης, Αλσεούς, Μουκτάρης, Νάνι / Αγγελή, Γκραντινάρου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (4-2-3-1): Tσαρλς - Λιασίδης, Μουχτάρης, Έσελινκ (86' Χατζημιτσής), Γκόρουπετς (66' Χέντρικς) - Νάνι, Αλσεούς - Χριστοδούλου, Γιακουμάκης (74' Ζευκής), Πεχλιβάνης (86' Ενόχ) - Κορομά.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (4-2-3-1): Κνόμπλοχ - Γκραντινάρου, Αγγελή, Μήτσο, Τάντι (60' Τσελούστκα) - Γκαθτανιάγα, Νεοφύτου (70' Μπεν Σαλάμ) - Καλτσάς, Ελ Αλουσί (91' Ανδρονίκου), Λουκίλι (70' Ντουμπιά) - Ντούρις (91' Χράφενμπερχ).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:
1' Σέντρα στο παιχνίδι!
12' Πρώτο κόρνερ, για την Καρμιώτισσα, πέρασε ανεκμετάλλευτο
13' Πλασέ του Πεχλιβάνη από τη μικρή περιοχή, αποκρούει σωτήρια ο Κνόμπλοχ, ο οποίος στη συνέχεια συγκρούεται με τον Κορομά -πέναλτι αποφασίζει ο Χριστοφόρου!
14' Η φάση εξετάζεται από τον VAR
15' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό!
16' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Με ψύχραιμη εκτέλεση ο Χριστοδούλου ξεγελά τον Κνόμπλοχ: η μπάλα στη δεξιά του γωνία, ο Τσέχος στην αριστερή!

24' Κίτρινη στον Χριστοδούλου
25' Κίτρινη στον Γιακουμάκη
32' Κίτρινη στον Αλσεούς
33' Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, δυνατή κεφαλιά του Μήτσο, η μπάλα άουτ!
41' ΓΚΟΛ! 1-1 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ!
Ο Ελ Αλουσί συγκλίνει από αριστερά, πατά περιοχής και κάνει σέντρα, η μπάλα χτυπά στο στήθος του Ντούρις και καταλήγει στα δίχτυα του Τσαρλς!

45' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
45+2' Τέλος πρώτου μέρους!

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
58' Κίτρινη στον Αγγελή
60' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Τσελούστκα αντί Τάντι
66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Χέντρικς αντί Γκόρουπετς
69' Κίτρινη στον Γκραντινάρου
69' Εντός περιοχής σουτ του Λουκίλι, λίγο πάνω από την εστία του Τσαρλς!
70' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Μπεν Σαλάμ και Ντουμπιά αντί των Νεοφύτου και Λουκίλι αντιστοίχως
72' Κίτρινη στον Μουκτάρη
73' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελ Αλουσί, αποκρούει σταθερά ο Τσαρλς
74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ζευκής αντί Γιακουμάκη
79' ΓΚΟΛ! 1-2 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ!
Ο Ντουμπιά πιέζει στην περιοχή τον Μουκτάρη, του κλέβει την μπάλα και τροφοδοτεί τον Καλτσά, ο οποίος ντριμπλάρει τον Μουκτάρη και με λόμπα από πλάγια θέση νικά τον Τσαρλς!

82' Εκτός περιοχής του Ζευκή, αποκρούει σε κόρνερ ο Κνόμπλοχ!
86' ΔΙπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Χατζημιτσής και Ενόχ αντί Έσελινκ και Πελιχβάνη αντιστοίχως
89' Εντός μικρής περιοχής σουτ του Κορομά, βάζει την κόντρα και παραχωρεί κόρνερ ο Αγγελή
90' Έξι λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
91' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Χράφενμπερχ και Ανδρονίκου αντί των Ντούρις και Ελ Αλουσί αντιστοίχως
93' Κίτρινη στον Νάνι
95' Φαλτσαριστό αριστερό σουτ του Χριστοδούλου από τη γωνία της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ