Ομόνοια-Απόλλων 1-2: Ανατροπή... Ευρώπης!

Ανατροπή Ευρώπης ήταν αυτή που πέτυχε ο Απόλλωνας το βράδυ της Κυριακής στο ΓΣΠ στο ντέρμπι με την Ομόνοια. Ο Απόλλωνας κερδίζοντας 2-1 με ανατροπή από τον Πίττα στο 81’, έφτασαν στο -3 από την 3η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, με την ομάδα της Λεμεσού να βγάζει τα διαπιστευτήρια της όσον αφορά το κίνητρο που είχε ο σημερινός αγώνας. Για την Ομόνοια άνοιξε το σκορ ο Κακουλής, το έφερε στα ίσα ο Ουάρντα και με τον Πίττα στα τελευταία στάδια του αγώνα, ο Απόλλωνας φεύγει με διπλό από τη Λευκωσία.

Εικόνα αγώνα:

Σ’ ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια ήταν αυτή που βρέθηκε μπροστά στο σκορ για το 1-0 με τον Ανδρόνικο Κακουλή. Οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες τις ευκαιρίες τους για το γκολ, όμως η Ομόνοια με λίγο περισσότερη τύχη και ευστοχία ήταν πιο αποτελεσματική στο παιχνίδι της. Ένας Απόλλωνας που καιγόταν για τη νίκη ώστε να πλησιάσει στο -3 από την 3η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, το προσπάθησε και με Ντόνιο αλλά και με Πίττα, όμως από τη μία η τύχη και από την άλλη ο Φαμπιάνο δεν επέτρεψαν στον Απόλλωνα να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο 45άλεπτο.

Ο Απόλλωνας έψαξε το γκολ στην επανάληψη του αγώνα και αυτό ήρθε στο 57' μετά από ωραία κίνηση από τον Ουάρντα στην περιοχή, ξέφυγε από τον αμυντικό της Ομόνοιας Γιούστε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση και το 1-1. Μετά το γκολ της ισοφάρισης από πλευράς Απόλλλωνα δεν ήρθε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, με την Ομόνοια μάλιστα να είναι στην αναζήτηση ενός δεύτερου γκολ με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να χάνει 2-3 κλασικές ευκαιρίες. Με το πέρας του αγώνα και το χρόνο να περνάει το 80άλεπτο ήρθε και η μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι από τον Απόλλωνα. Με υποδειγματικό πλασέ του Πίττα στην περιοχή, η ομάδα της Λεμεσού σημείωσε το 1-2, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης και την ομάδα του Αντόνε να κάνει αποφασιστικό βήμα για διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτήριου.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

ΤΕΛΙΚΟ Ομόνοια - Απόλλων 1-2

81' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα και 1-2 με τον Πίττα μετά από προβολή να κάνει την ανατροπή

71' Τεράστια φάση για την Ομόνοια με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ και τη μπάλα να περνάει μόλις πάνω από τα δοκάρια

70' Προσπάθεια από τον Καρίμ Ανσαριφάρντ με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει με διπλή προσπάθεια

69' Σουτ από τον Κίτσο ο Γιοβάνοβιτς προλαβαίνει με γροθιές

Βίντεο: Η ισοφάριση Ουάρντα στο ΓΣΠ!

57' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα και 1-1: Μετά από ωραία κίνηση από τον Ουάρντα στην περιοχή, ξέφυγε από τον αμυντικό της Ομόνοιας Γιούστε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση

50' Σουτ εκτός περιοχής από τον Ντόνιο, πάνω από τα δοκάρια

Έναρξη β' ημιχρόνου

Βίντεο: Το γκολ του Κακουλή και η αφιέρωση!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ομόνοια - Απόλλων 1-0

43' Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα ξανά με Πίττα να κάνει το συρτό σουτ και τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο

42' Ωραία ενέργεια του Πίττα με επιτόπια ντρίμπλα και σουτ με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ

41' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 1-0 με τον Κακουλή μετά από σούπερ αντεπίθεση και ασιστ από τον Λοίζου

38' Πλασέ εκτός περιοχής από τον Ντόνιο, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Φαμπιάνο

33' Διαγώνιο σουτ από Ντόνιο η μπάλω πάνω από τα δοκάρια

Με 3λεπτη καθυστέρηση η απόφαση στο on-field review

16' Από την τηλεοπτική προβολή φάνηκε να υπάρχει χέρι στην περιοχή από τον Χάμπο Κυριάκου, όμως η φάση χαρακτηρίζεται ως μη γενόμενη καθώς ο Γιούστε ήταν σε θέση οφσάιντ

13' Ο Θεουλή πάει σε onfield review για εξέταση υποψίας πέναλτι για χέρι υπερ της Ομόνοιας

11' Σέντρα σουτ από Λέζιακς, αποκρούει σταθερά ο Γιοβάνοβιτς σε μία φάση που ο αμυντικός της Ομόνοιας είχε περισσότερες επιλογές

Βίντεο ST: Τραγούδι στη νότια από Απολλωνίστες!

7' Σπουδαία απόκρουση Φαμπιάνο μετά από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου

5' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, εκτελεί ο Ουάρντα μαζεύει χωρίς πρόβλημα ο Φαμπιάνο

Έναρξη αγώνα Ομόνοια - Απόλλων 0-0

Είσοδος ομάδων

Νέο αίτημα από ΕΠΟ για τον τελικό κυπέλλου Ελλάδας στην Κύπρο!

Η επιστροφή Φαμπιάνο και άλλων τεσσάρων!

Δεν άλλαξε... ούτε έναν ο Αντόνε!

Γήπεδο: ΓΣΠ
Σκόρερ: Κακουλής / Ουάρντα, Πίττας
Διαιτητές: Χρυσοβαλάντης Θεουλή - Νίκος Εγγλέζου, Ξένια Ηροδότου - Παναγιώτης Χατζηγεωργίου
VAR: Ivan Bebek (Κροάτης) / AVAR: Παύλος Γεωργίου

Κίτρινες: -

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Γιούστε, Κίτσος, Λέζιακς, Μπασιρού, Ζαχαρίου (62' Ζράντι), Μιξ (72' Κασάμα), Παναγιώτου, Λοίζου (80' Σάββα), Κακουλής (62' Μπεσεντίν), Καρίμ (72' Μπεζούς)

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ρομπέρζ, Βα (76' Σαχάρ), Κυριάκου, Παναγιώτου, Ντόνιο (63' Γιόστεν), Κολ (76' Χουσαΐν), Ουάρντα (90+2' Ντιγκινί)