ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 3-3: «Χορταστική» ισοπαλία στη Λεμεσό!

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 3-3, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Β' φάσης του πρωταθλήματος, για τον δεύτερο όμιλο. Στους 48 βαθμούς πάρει η ομάδα της Σαλαμίνας, στους 45 οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά καλό θέαμα καθώς σημειώθηκαν τέσσερα τέρματα. Στο 10ο λεπτό ο Ντέγοεστ με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ για να έρθει ο Ντορεγκαράι στο 26ο λεπτό, επίσης με κεφαλιά  να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 33ο λεπτό η ΑΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα με κεφαλιά του Τεϊσέιρα ενώ στο 36ο λεπτό ο Μιλιτσεάνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1, που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Δύο λεπτά στην επανάληψη, η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 3-2. Έγινε τραγικό λάθος από τον Τζάλμα ο οποίος γύρισε την μπάλα σε κενή εστία και ο Ντορεγκαράι με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Στο 59ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά και ισοφάρισαν σε 3-3 με κεφαλιά του Τσίκο. Το σκορ αυτό, ήταν και το τελικό που χάρισε στις δύο ομάδες από ένα βαθμό.

Η εξέλιξη του αγώνα:
-Αρχίζει ο αγώνας.
10′ O Ντέγοεστ σκόραρε με κεφαλιά, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
11' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ. Μετρά τελικά το γκολ μετά από τον έλεγχο του VAR.
22΄ Κεφαλιά από τον Ντορεγκαράι, μαζεύει ο Κυριάκου.
24' Μακρινό σουτ από τον Μποτεάκ, έξω η μπάλα.
26' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ.
33' ΓΚΟΛ 2-1 η ΑΕΛ. Ο Τεϊσέιρα με κεφαλιά, νίκησε τον Μελισσά για το προβάδισμα της ομάδας του.

34' Πέναλτι για την ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Άδωνη πάνω στον Μεντόγεβιτς.
36' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ. Εκτελεί ο Μιλιτσεάνου, σκοράρει και κάνει το 3-1.
40' Κεφαλιά του Μιλιτσεάνου, έξω η μπάλα.
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.
Τέλος ημιχρόνου.
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
47' ΓΚΟΛ 3-2 μειώνει η Νέα Σαλαμίνα. Τραγικό λάθος από τον Τζάλμα ο οποίος γυρίζει την μπάλα σε κενή εστία με τον Ντορεγκαράι να την σπρώχνει στα δίκτυα.
51' Κεφαλιά από τον Ντάτκοβιτς, έξω η μπάλα.
56' Κεφαλιά από τον Κλίμοβιτς, λίγο έξω η μπάλα!
59' ΓΚΟΛ 3-3 ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα. Ο Τσίκο με κεφαλιά εντός περιοχής, νίκησε τον Κυριάκου για να φέρει τον αγώνα στα ίσια.
63' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Τσίκο, αποκρούει ο Κυριάκου που αρχικά είχε κάνει λάθος έξοδο.
77' Κεφαλιά από τον Ντορεγκαράι, μαζεύει ο Κυριάκου.
84' Κεφαλιά από τον Ντάτκοβιτς, διώχνει πάνω στην γραμμή ο Ντέγοεστ.
87' Σουτ από τον Κολιά, αποκρούει ο κίπερ της Σαλαμίνας.