Γκολ, θέαμα και τρίποντο κορυφής!

Η Ανόρθωση για την 9η αγωνιστική των μπαράζ κέρδισε εντός έδρας τον Ολυμπιακό. Τελικό αποτέλεσμα 4-1, δύο γκολ ο Χριστοφή και από ένα οι Γκερέρο-Μπαϊσίνιο. Μείωσε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους ο Ντουρμισάι.

Η Κυρία έφτασε τους 51 βαθμούς, είναι στην κορυφή του γκρουπ ενώ οι μαυροπράσινοι έμειναν στους 27 και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο η υπόθεση παραμονή. Για την επόμενη αγωνιστική η Ανόρθωση παίζει εκτός έδρας με τη Νέα Σαλαμίνα, ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Καρμιώτισσα.

Το Sportime σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα:

- Τέλος στο παιχνίδι. Η Ανόρθωση κερδίζει με 4-1 τον Ολυμπιακό. 44%-56% η κατοχή, 11-5 οι τελικές, 9-3 στον στόχο. 4-6 τα κόρνερ. Αυτά όσον αφορά τα στατιστικά του αγώνα

90+4' Κίτρινη στον Κωνσταντίνου

90+2' Σουτ από τον Τζούλιου, έξω η μπάλα

90' Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου

89' Γκολ για την Ανόρθωση κσι 4-1! Ο Χριστοφή εντός περιοχής έπιασε το δυνατό σουτ, στον ουρανό των διχτύων του Μολ η μπάλα

84' Ακυρώνεται γκολ του Παρούτη για οφσάιντ

82' Έξω ο Γκερέρο, μέσα ο Τζούλιου για την Ανόρθωση

79' Κίτρινη στον Μουκτάρη

78' Ο Καλίλι δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Ολυμπιακός έκανε τις αλλαγές του και έτσι θα ολοκληρώσει με δέκα τον αγώνα

77' Καλή εκτέλεση φάουλ του Γιακουμάκη, έξω η μπάλα

76' Ο Σλόγκαρ την κεφαλιά, κοντράρει η μπάλα και δεν φτάνει στην εστία

74' Ο Παρούτης το πλασέ, σταματά την μπάλα με διπλή προσπάθεια ο Μολ

73' Κεφαλιά του Κορομά, έξω η μπάλα

71' Έξω ο Μραζ, μέσα ο Αντονίν για την Ανόρθωση

67' Έξω ο Ντουρμισάι, μέσα ο Σλόγκαρ. Αναγκαστική η αλλαγή αυτή για τον Ολυμπιακό

Μπαϊσίνιο και Ντουριμισάι... μέσα σε 2'! (Βίντεο)

63' Έξω ο Φερέιρα, μέσα ο Παρούτης για την Ανόρθωση

63' Σουτ του Καλίλι, μαζεύει ο Μιχαήλ

60' Έξω οι Χένρικς και Πεχλιβάνης, μέσα οι Κορομά και Γιακουμάκης για τον Ολυμπιακό

57' Δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα, στα τελευταία λεπτά και είναι η αλήθεια πως βλέπουμε απελευθερωμένους τους παίκτες μακριά από κάθε άγχος

56' Απαντά στο γκολ άμεσα ο Ολυμπιακός και 3-1! Κόρνερ του Καλίλι, προβολή του Μουκτάρη και ασταθώς σταματά την μπάλα ο Μιχαήλ. Ωστόσο ήρθε ο Ντουρμισάι και προ της γραμμής ήταν αυτός που την έσπρωξε στα δίχτυα

54' Γκολ για την Ανόρθωση και 3-0! Ο Μραζ την κεφαλιά και ο Μπαϊσίνιο από κοντά με νεά κεφαλιά κερδίζει τον Μολ

53' Γύρισμα του Πεχλιβάνη, περνά από όλους η μπάλα

46' Έναρξη στο 2ο μέρος

- Αλλαγές πριν την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Έξω για την Ανόρθωση οι Κεραυνός και Σαμπό, μέσα οι Μιχαήλ και Αρτυματάς. Για τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια έμεινε ο Γκόρουπετς και εισήλθε ο Νανίσιο

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 2-0 μπροστά η Ανόρθωση. Όσον αφορά τα στατιστικά του πρώτου μέρους, είχαμε 8-2 τελικές, 6-1 στον στόχο και 40%-60% η κατοχή.

45+2' Ο Κεραυνός βγαίνει και μαζεύει μια επικίνδυνη μπαλιά προς την περιοχή του

Έτσι πήρε «αέρα» δύο τερμάτων η Ανόρθωση! (Βίντεο)

45' Πέντε τα λεπτά του έξτρα χρόνου

41' Κίτρινη στον Ντουριμισάι για διαμαρτυρίες

39' Ακυρώνεται γκολ του Ντουρμισάι ως οφσάιντ

36' Πλέον η Ανόρθωση έχει σημαντικό προβάδισμα και εκμεταλλεύεται την αποτελεσματικότητά της. Γενικότερα μετά το πρώτο 10λεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά

34' Γκολ για την Ανόρθωση! Ο Χριστοφή έπιασε το σουτ, νίκησε τον Μολ και έκανε το 2-0

30' Νέα δεδομένα πλέον στο παιχνίδι, η Ανόρθωση καλείται να διαχειριστεί το προβάδισμά της και ο Ολυμπιακός να αντιδράσει

Με χαμόγελο ο Τορναρίτης

26΄Ο Γκερέρο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και η Ανόρθωση κάνει το 1-0 με τον Ισπανό

Στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ο Τιμούρ!

25' Κίτρινη στον Μολ για το πέναλτι

24' Θα εξεταστεί η φάση από το VAR. Συμφωνεί ο Σολωμού με τον Αντωνίου

23' Πέναλτι για την Ανόρθωση μετά από πτώση του Σαμπό σε προσπάθειά του να ξεπεράσει το εμπόδιο του Μολ

22' Διαγώνιο σουτ του Μραζ, διώχνει δύσκολα ο Μολ

21' Εκτέλεση κόρνερ από τον Χριστοδούλου, διώχνει ο Κεραυνός

19' Τελείωσε την φάση ο Μραζ, η μπάλα καταλήγει στον Μολ

16' Πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες

11' Ο Μραζ το σουτ, μαζεύει ο Μολ

10' Καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, προσπαθούν οι δύο ομάδες να σκοράρουν, παραμένει όμως το 0-0

8' Κίτρινη στον Αντωνίου

3' Γύρισμα του Κωνσταντίνου, μαζεύει ο Μολ

1' Άρχισε ο αγώνας

18:58 Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές

18:55 Οι αναπληρωματικοί πήραν τις θέσεις τους στους δύο πάγκους

18:43 Οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, σε λίγο θα επιστρέψουν για το πρώτο σφύριγμα του Αντωνίου

18:30 Διαιτητής του αγώνα ο Μάριος Αντωνίου, στο VAR ο Δημήτρης Σολωμού

18:20 Οι δύο ομάδες κάνουν το ζέσταμά τους

Οι αρχικές εντεκάδες:

Ανόρθωση: Κεραυνός (46' Μιχαήλ), Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Κορέια, Φερέιρα (63' Παρούτης), Γκερέρο (82' Τζούλιου), Αντωνίου, Σαμπό (46' Αρτυματάς), Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Μραζ (71' Αντονίν)

Ολυμπιακός: Μολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης (60' Κορομά), Χέντρικς (60' Γιακουμάκης), Γκόρουπετς (46' Νανίσιο), Καλίλι, Χαραλάμπους, Αλσεούς, Ντουρμισάι (67' Σλόγκαρ)