ΕΝΠ-Καρμιώτισσα 0-1: Τη «βύθισε» (κι άλλο) ο Καλτσάς!

Αξιοποιώντας αφ’ ενός το αριθμητικό πλεονέκτημά της από το 8ο λεπτό, αφ’ ετέρου (ακόμη) ένα τέρμα του φορμαρισμένου Καλτσά η Καρμιώτισσα επικράτησε 1-0 της ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου».

Ο σύλλογος των Πάνω Πολεμιδιών επέστρεψε μετά από δύο αγωνιστικές στις νίκες και έφτασε στους 40 βαθμούς, πραγματοποιώντας καθοριστικό βήμα για την παραμονή της, ενώ οι «βυσσινί» έμειναν στους 25 και έχασαν περαιτέρω έδαφος στην κούρσα για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από πολύ νωρίς σε μειονεκτική θέση, καθώς στο 8’ μέσω παρέμβασης του VAR ο Αργυρού έδειξε απ’ ευθείας κόκκινη στον Μαυρουδή για απρόσεκτο και βίαιο φάουλ στον Τζανακάκη.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν (23’ Ντούρις, 29’ Γκαθτανιάγα), άνοιξαν το σκορ στο 36’ μετά από σέντρα του Τσελούστκα και κεφαλιά του Καλτσά, ενώ ακολούθως είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους έως την ανάπαυλα (39’ Ντούρις, 45+1’ Ντουμπιά, 45+3’, 45+4’ Ελ Αλουσί).

Στο δεύτερο ημίχρονο το Παραλίμνι άλλαξε το σύστημά του και με τις αλλαγές του Σατσιά επιχείρησε να γίνει πιο απειλητικό, είχε μια ευκαιρία με τον Κοτσώνη (68’), συνολικά όμως δεν προβλημάτισε την Καρμιώτισσα, η οποία έλεγξε το ρυθμό και έφτασε με άνεση στην επικράτηση.

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ - ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ  0-1 (29.4)
Γήπεδο:
Τάσος Μάρκου
Σκόρερ: 36’ Καλτσάς
Διαιτητές: Ανδρέας Μ. Αργυρού - Μάριος Δημητριάδης, Ιωάννης Λαζάρου - Κωνσταντίνος Φελλάς
VAR: Δημήτρης Σολωμού / AVAR: Νίκος Εγγλέζου
Κίτρινες: Γιουσούφ
Αποβολή: Μαυρουδής (8’, απ’ ευθείας κόκκινη)
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (4-4-2): Παναγιώτου - Κόρσια, Ντρέκσα, Χριστοφή, Σίλβα – Κατσιάρης (72’ Λουσέρο), Πολυκάρπου (46’ Κοτσώνης) - Ντιαβαρά (72’ Λαμί), Μαυρουδής - Ρουσιάς (62’ Βουτσένοβιτς), Μέιρα (46’ Γεβρέμοβιτς).
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (4-2-3-1): Κνόμπλοχ - Τζανακάκης, Αγγελή, Χούμποτσαν, Τσελούστκα - Γκαθτανάγια, Νεοφύτου (63’ Μπεν Σαλάμ) - Καλτσάς, Ελ Αλουσί (86’ Κουλιμπαλί), Ντουμπιά - Ντούρις (63’ Γιουσούφ / 86’ Ανδρονίκου).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα από την ιστοσελίδα μας:

1' Σέντρα στον αγώνα!
4' Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, κεφαλιά ο Γκαθτανιάγα, αποκρούει ο Παναγιώτου
6' Κίτρινη στον Μαυρουδή
7' Καλείται στο On field review ο Αργυρού για να αξιολογήσει εκ νέου το φάουλ του Μαυρουδή στον Τζανακάκη
8' ΑΠΟΒΟΛΗ! Απ' ευθείας κόκκινη στον Μαυρουδή, ο οποίος με προτεταμένες τις τάπες βρήκε στο γόνατο τον αντίπαλό του!
23' Κόρνερ του Καλτσά, κεφαλιά του Ντούρις, η μπάλα άουτ
29' Σέντρα του Ντουμπιά, κεφαλιά του Γκαθτανιάγα, αποκρούει σταθερά ο Παναγιώτου
36' ΓΚΟΛ! 0-1 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ!
Από σέντρα του Τσελούστκα ο Καλτσάς, στο δεύτερο δοκάρι, παίρνει αμαρκάριστος την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

39' Από πάσα του Ντουμπιά ο Ντούρις επιχειρεί εντός περιοχής σουτ, η μπάλα λίγο άουτ!
45+1' Εκτός περιοχής σουτ του Ντουμπιά, αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Παναγιώτου!
45+3' Εκτός περιοχής σουτ του Ελ Αλουσί, εκ νέου εξουδετερώνει σε κόρνερ ο Παναγιώτου!
45+4' Νέο εκτός περιοχής σουτ του Ελ Αλουσί, διώχνει ξανά σε κόρνερ ο Παναγιώτου!
45+4' Τέλος πρώτου μέρους!

Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ: Γεβρέμοβιτς και Κοτσώνης αντί Πολυκάρπου και Μέιρα αντιστοίχως

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
57' Σέντρα του Ντούμπια, κεφαλιά του Ντούρις στη μικρή περιοχή, άστοχη
62' Αλλαγή για την ΕΝΠ: Βουτσένοβιτς αντί Ρουσιά
63' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Μπεν Σαλάμ και Γιουσούφ αντί των Νεοφύτου και Ντούρις αντιστοίχως
68' Συρτό γύρισμα του Γεβρέμοβιτς, πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι ο Κοτσώνης, αλλά δεν βρίσκει στόχο με την προβολή του
72' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ: Λουσέρο και Λαμί αντί των Κατσιάρη και Ντιαβαρά αντιστοίχως
73' Κίτρινη για τον Γιουσούφ
75' Κίτρινη στον Σατσιά για διαμαρτυρία
86’ Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα: Κουλιμπαλί και Ανδρονίκου αντί Ελ Αλουσί και Γιουσούφ αντιστοίχως