ΕΝΠ-Ανόρθωση 0-0: Μοιρασιά που δεν ικανοποίησε την ΕΝΠ

ΕΝΠ και Ανόρθωση έμειναν στο ισόπαλο 0-0, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική στο Β' γκρουπ, στο πλαίσιο της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος. Στους 25 βαθμούς και τα χαμηλά η Ένωση, στους 45 βαθμούς η ομάδα της Αμμοχώστου.

Στο 9ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική για την Ένωση, με κοντινή προβολή του Ρουσιά. Η μπάλα όμως χτύπησε στην εξωτερική των δικτύων. Στο 15ο λεπτό ακολούθησε ένα άστοχο σουτ από τον Αρτυματά.

Στο 21' η Ένωση έφτιαξε πολύ καλή ευκαιρία, όμως το σουτ του Ντα Σίλβα εντός περιοχής, πέρασε έξω. Πριν το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν άλλο ένα σουτ με τον Κωνσταντίνου όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο μέρος.

Στο 49ο λεπτό η κεφαλιά του Παρούτη δεν απείλησε όπως επίσης και τα δύο σουτ των Κοτσώνη και Γκερέρο που ακολούθησαν. Αντίθετα, στο 67ο λεπτό ο Ντιαβαρά έφτιαξε την μεγαλύτερη φάση του αγώνα, όμως το σουτ του χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Μιχαήλ.

Στο 73ο λεπτό η Ένωση απείλησε ξανά όμως η καρφωτή κεφαλιά του Κατσιάρη από καλή θέση, πέρασε λίγο έξω. Στο 78ο λεπτό, ο ίδιος ποδοσφαίρισης και πάλι με κεφαλιά, απείλησε την αντίπαλη εστία, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 80' ήρθε ένα σουτ από τον Αρτυματά για την Ανόρθωση, χωρίς όμως ουσιαστική κατάληξη.

Μέχρι το τέλος, υπήρχαν κάποιες προϋποθέσεις, όμως δεν σημειώθηκε γκολ με αποτέλεσα το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος.

Η εξέλιξη του αγώνα:
-Αρχίζει ο αγώνας.
- Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, τίποτα το αξιοσημείωτο.
9' Ο Ρουσιάς κάνει τον προβολή από κοντά, στέλνει όμως την μπάλα έξω. Πρώτη τελική στον αγώνα.
15' Άστοχο σουτ από τον Αρτυματά.
21' Σουτ από τον Ντα Σίλβα εντός περιοχής, έξω η μπάλα.
- Μισή ώρα αγώνα, παραμένει το 0-0.
38' Σουτ από τον Κωνσταντίνου, η μπάλα πάει στον Μιχαήλ.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
49' Κεφαλιά του Παρούτη, έξω η μπάλα.
60' Μακρινό σουτ από τον Κοτσώνη, η μπάλα πάει έξω.
63' Νέα σουτ, αυτή την φορά από τον Γκερέρο, έξω η μπάλα.
67' Σουτ από τον Ντιαβαρά, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση.
69' Τριπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Πολυκάρπου, Κωνσταντίνου και Ρουσιάς εκτός, μέσα οι Κατσιάρης, Φερνάντες και Βουτσένοβιτς.
69' Αλλαγή και για την Ανόρθωση, Παρουτης εκτός, μέσα ο Χριστοφή.
73' Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Καρφωτή κεφαλιά του Κατσιάρη από πολύ καλή θέση, έξω η μπάλα.
74' Μραζ και Σαμπό μέσα, εκτός οι Γκερέρο και Αντόνιν για την Ανόρθωση.
78' Κεφαλιά από τον Κατσιάρη, λίγο έξω η μπάλα.
80' Σουτ από τον Αρτυματά, αποκρούει ο Κόστιτς.
80' Μαυρουδής μέσα, Κοτσώνης έξω για την ΕΝΠ.
86' Ο Χριστοφή έκανε την προβολή, απόκρουσε ο Κόστιτς.
89' Κεφαλιά από τον Μραζ, η μπάλα έξω