Δόξα-ΑΕΛ 0-0: Άσφαιρος... συμβιβασμός!

Δόξα και ΑΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 0-0, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική στον β’ όμιλο. Η ομάδα της Κατωκοπιάς πήγε στους 35 βαθμούς ενώ η ομάδα της Λεμεσού στους 43.

Η πρώτη τελική, ήρθε μόλις στο πρώτο λεπτό. Ο Τρούγιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αναγκάζοντας τον Ολιβέιρα σε δύσκολη απόκρουση. Στο 13ο λεπτό ήρθε η απάντηση της ΑΕΛ με σουτ, αυτή την φορά από τον Σιλβέστρο.

Στο 19' της αναμέτρησης η γηπεδούχος ομάδα απείλησε τρεις φορές στην ίδια φάση. Ο Ασάντε έκανε το σουτ με τον Ολιβέιρα να αποκρούει ασταθώς. Στην επαναφορά ο Απτουλάχι προσπάθησε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα χωρίς να τα καταφέρει. Στην προσπάθεια του η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι. Ο Σαντίκ είχε τρίτη ευκαιρία όμως δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Ακολούθησαν δύο σουτ, ένα για κάθε ομάδα με τους Κοντινέλα και Κοβάσεβιτς, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Δόξα σκόραρε με τον Καραμανώλη όμως το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του νεαρού Κύπριου, πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 56ο λεπτό ο Ασαμόα απείλησε με σουτ, η μπάλα όμως πέρασε έξω. Η Δόξα έβαλε πίεση εκ νέου στην ΑΕΛ και στο 70ο λεπτό σκόραρε ξανά, όμως και πάλι το γκολ ακυρώθηκε. Αυτή την φορά για οφσάιντ.

Στο 82ο λεπτό, η Δόξα σκόραρε για τρίτη φορά όμως και πάλι ακυρώθηκε το γκολ. Αυτή την φορά ήταν σε θέση οφσάιντ ο Τραϊτσέφσκι, παίκτης που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 89ο λεπτό είχε τελική η ΑΕΛ με σουτ του Ζαχαρία όμως ο Σισκόφσκι απόκρουσε. Ακολούθησε άλλο ενα σουτ από τον Τιτζανί, επίσης χωρίς ουσιαστική κατάληξη.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, έμεινε το ισόπαλο 0-0 και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
- Αρχίζει ο αγώνας
1' Σουτ από τον Τρούγιτς, αποκρούει ο Ολιβέιρα. Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα για την ομάδα της Δόξας.
13' Σουτ από τον Σιλβέστρο εντός περιοχής, έξω η μπάλα.
19' Τριπλή ευκαιρία για την Δόξα. Ο Ασάντε έκανε το σουτ με τον Ολιβέιρα να αποκρούει ασταθώς. Στην επαναφορά ο Απτουλάχι προσπάθησε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα χωρίς να τα καταφέρει. Στην προσπάθεια του η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι. Ο Σαντίκ είχε τρίτη ευκαιρία όμως δεν μπόρεσε να βρει στόχο.
22' Σουτ από τον Κοντινέλα, έξω η μπάλα.
- Καθόλου καλός ο ρυθμός του αγώνα, το 0-0 ανάμεσα στις δύο ομάδες παραμένει. Απουσιάζουν και οι καλές στιγμές.
36' Ο Κοβάσεβιτς κάνει το σουτ, αποκρούει ο Ολιβέιρα.
43' Η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Καραμανώλη, το γκολ όμως ακυρώθηκε. Ο σκόρερ βρήκε την μπάλα με το χέρι πριν την στείλει στα δίχτυα.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
- Τίποτα αξιόλογο μέχρι στιγμής στο δεύτερο μέρος>
56' Σουτ από τον Ασαμόα, έξω η μπάλα.
57' Σέντρα σουτ από τον Τρούγιτς, λίγο έξω η μπάλα.
70' Σκοράρει ο Τρούγιτς, ακυρώνεται το τέρμα της Δόξας για οφσάιντ.
82' Σκοράρει ξανά η Δόξα, αυτή την φορά με τον Τραιτσέφσκι όμως και πάλι ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.
89' Σουτ του Ζαχαρία από το ύψος της περιοχής, δύσκολα στη γωνία του ο Σισκόφσκι αποκρούει.