Ολυμπιακός-ΕΝΠ 0-0: Ανεπιθύμητη ισοπαλία

Ολυμπιακός και ΕΝΠ συμβιβαστήκαν στην ισοπαλία χωρίς τέρματα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στο δεύτερο όμιλο της β' φάσης του Πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες έφτασαν τους 23 βαθμούς και παραμένουν σε δύσκολη θέση, όσον αφορά την μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 2ο λεπτό με μακρινό σουτ του Γιακουμάκη. Η απάντηση για την ΕΝΠ, ήρθε στο 5ο λεπτό. Αρχικά ο Χριστοφή απείλησε με σουτ και στην εξέλιξη της φάσης, ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα έξω.

Η μεγαλύτερη φάση στο πρώτο μέρος, ήρθε στο 26ο λεπτό. Ο Κατσιάρης με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Μολ. Ακολούθησε στο 37ο λεπτό ένα άστοχο σουτ του Αλσέους.

Το σκορ δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο, 0-0

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν φάσεις. Αξιοσημείωτο το γεγονός, πως η πρώτη αξιόλογη τελική ήρθε στο 70ο λεπτό. Ο Πεχλιβάνης έκανε το πλασέ από πολύ καλή θέση εντός περιοχής, όμως ο Ντρέκσα έκανε σωτήρια επέμβαση με το σώμα του.

Μέχρι το τέλος, καμιά ομάδα δεν απείλησε ουσιαστικά την αντίπαλη εστία με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος.  Σίγουρα, ούτε τον Ολυμπιακό ούτε την Ένωση, ικανοποιεί ο βαθμός καθώς και οι δύο μένουν στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Η εξέλιξη του αγώνα:
-Αρχίζει ο αγώνας.
2' Σουτ από τον Γιακουμάκη, αποκρεύει ο Κόστιτς.
5' Ευκαιρία για την ΕΝΠ. Ο Χριστοφή έκανε το σουτ εντός περιοχής, κόντραρε η μπάλα και έφυγε σε κόρνερ. Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Χριστοφή έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.
-Στο 15ο λεπτό αγώνα, παραμένει το 0-0
17' Σέντρα σουτ του Πεχλιβάνη, διώχνει δύσκολα ο Κόστιτς.
26' Σουτ του Κατσιάρη εκτός περιοχής, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ.
37' Άστοχο σουτ του Αλσέους.
Δύο λεπτά καθυστερήσεις
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
-Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
Δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, τίποτα το αξιοσημείωτο.
70' Σουτ του Πεχλιβάνη από κοντά, βάζει το σώμα και σταματά την μπάλα ο Ντρέκσα.
-Στο 87ο λεπτό ο αγώνας, τίποτα σημαντικό, παραμένει το 0-0.
Οι δύο ομάδες, δεν βολεύονται με την ισοπαλία, όμως, δεν μπορούν να γίνουν απειλητικές στις αντίπαλες εστίες.