ΕΝΠ - Δόξα 1-2: Στο +5 με σούπερ Σαντίκ!

Η Δόξα ήταν η μεγάλη νικήτρια του πολύ σημαντικού αγώνα στο «Τάσος Μάρκου». Η ομάδα του Κώστα Σακκά επικράτησε με 2-1 της ΕΝΠ, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπεράτ Σαντίκ.

Οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν και έμειναν 5 βαθμούς μακριά από την ομάδα της Κατωκοπιάς. Στους 27 ανέβηκε η Δόξα, στους 22 έμεινε η ΕΝΠ.

Το ματς:

Η Δόξα μπήκε με σκοπό να κυριαρχήσει και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έψαξε το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ. Στο 14’ υποδείχθηκε πέναλτι, μετά τη χρήση του on-field review από τον ρεφ Χριστοδούλου.

Απέναντι στον Κόστιτς, δεν λάθεψε ο Σαντίκ που σημάδεψε ψηλά δεξιά. Δώδεκα λεπτά μετά, ο Ασάντε μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα βρίσκοντας τον Φινλανδό σε θέση βολής που έγραψε το 2-0.

Η ΕΝΠ δεν κατάφερε να αντιδράσει στο πρώτο 45λεπτο, αν και προχώρησε σε διπλή αλλαγή από το 35’. Στην πρώτη της καλή στιγμή ωστόσο, στο β' ημίχρονο σκόραρε με τον Λουίς Σίλβα, έπειτα από κόρνερ.

Παρά την προσπάθεια που έκανε στα τελικά στάδια του αγώνα, έχοντας κάποιες αξιόλογες τελικές προσπάθειες το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο με τη Δόξα να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Λουίς Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά (34’ Κατσιαρής), Μέιρα (84’ Τζιαβέ), Γεβρέμοβιτς (75’ Έχμαν), Φερνάντες (75’ Μορέιρα), Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου (34’ Κοτσώνης)
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κόρσια, Χριστοφή, Κωνσταντίνου, Μαυρουδής, Βούκσεβιτς, Λαμί

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (75’ Τιτζανί), Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε (84’ Αμπντουλάχι), Τρούγιτς (90+3’ Μέσκα)
Στον πάγκο: Πρινιωτάκη, Κωνσταντίνου, Ίλιτς, Ογιάλα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Ναγκάρ

Σκόρερ: Λουίς Σίλβα (49') / Σαντίκ (14’ πεν., 26’)
Κίτρινες: Πολυκάρπου, Λουίς Σίλβα, Μέιρα, Κατσιαρής, (Σατσιάς) / Σαντίκ, Ίλιτς