Δεκαέξι λεπτά ήταν αρκετά για τη Δόξα!

Η Δόξα πέτυχε το στόχο της και την πρώτη της νίκη στα πλέι άουτ, κερδίζοντας 2-0 την Καρμιώτισσα για το πρώτο της τρίποντο στη β' φάση του πρωταθλήματος. Οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Σακκά καθάρισαν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο με γκολ από τους Σαντίκ και Ασάντε. Ακίνδυνη επιθετικά η Καρμιώτισσα που γνώρισε την πρώτη της ήττα στα πλέι άουτ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Με τη Δόξα να προηγείται με 2-0, ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο της αναμέτρησης Δόξας-Καρμιώτισσας για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν αυτή που καιγόταν για τη νίκη και μέχρι στιγμής το είχε καταφέρει.

Μέσα σε διάστημα 16 λεπτών η Δόξα σημείωσε δύο γκολ, κάνοντας τα πράγματα πολύ πιο εύκολα για την ίδια, αρχίζοντας με πολύ θετικό τρόπο το παιχνίδι με την Καρμιώτισσα.

Στο 12' ο αρχηγός της ομάδας Σαντίκ από τα 11 βήματα μετά το πέναλτι που υποδείχθηκε σε χέρι του Καστανιάγα, άνοιξε το σκορ για το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο με τον Ασάντε ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας και με δυνατό σουτ με το δεξί, πέτυχε το 2-0.

Στο 24′ απάντησε με ευκαιρία η  Καρμιώτισσα, με τον Γκράβενμπερχ από κοντά να κάνει το σουτ αλλά ο Κέρλα έβαλε το πόδι και απέκρουσε την μπάλα, ενώ στο 38’ ο Τζανακάκης έκανε την σέντρα από δεξιά αλλά ο Γκράβενμπερχ δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Δόξα άγγιξε το τρίτο γκολ με μακρινό ωραίο σουτ από τον Μπένι, που είδε τον Σπόλιαριτς εκτός εστίας, όμως η μπάλα κατέληξ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων . Οι φάσεις συνεχίστηκαν όταν στο 45+4′ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ελ Αλουχί, απέκρουσε δύσκολα ο Σισκόφσκι, αυτή τη φορά για την Καρμιώτισσα.

Η πρώτη τελική στο β’ μέρος ήρθε στο 65’ με σουτ από τον Ελ Αλουχί στην προσπάθεια της Καρμιώτισσας να μειώσει το σκορ, όμως η προσπάθεια ήταν άστοχη. Ο χρόνος κυλούσε υπερ της γηπεδούχου ομάδας που επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες, αφού η τελευταία ήταν ξανά με την Καρμιώτισσα.

Δόξα: Σισκόφσκι, Μπένι (82’ Αντενόν), Σαντίκ, Ασαμόα (90+5' Ίλιτς), Κέρλα Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσι, Ασάντε, Τρούγιτς (82’ Τιτζανί)

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Γκραντινάρου (46’ Σελούτσκα), Τζανακάκης, Μπεν Σαλάμ (46’ Νεοφύτου), Ντούρις, Καστανιάγα (72’ Κουλιμπαλί), Γκράβενμπερχ

Κίτρινες: Ασαμόα, Σαντίκ / Γκραντινάρου, Μαλόνε, Ντούρις, Χούμποτσαν