Ομόνοια - ΑΕΛ 1-0: Τέταρτη (σερί) νίκη, τέταρτη θέση!

Σημαντική νίκη για την Ομόνοια που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο ντέρμπι και έκανε αποφασιστικό βήμα... 4άδας. «Χρυσός» σκόρερ για τους πράσινους ο Μπρούνο στο 38' με κοντινό πλασέ, ενώ μπορούσαν να βρουν και δεύτερο γκολ στο ματς. Η ΑΕΛ έψαξε την ισοφάριση κυρίως στην επανάληψη όμως δεν τα κατάφερε με τον Τεσέιρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο τέλος.

Έτσι το τριφύλλι έπιασε στην 4η θέση τον Άρη με την τέταρτη σερί νίκη του ενώ η ΑΕΛ ηττήθηκε μετά από 6 σερί αγώνες.

Ο αγωνιστικός χώρος στην έναρξη του αγώνα ήταν αρκετά βαρύς και η βροχόπτωση δυσκόλεψε αρκετά την προσπάθεια των δύο ομάδων ως προς τη δημιουργία φάσεων.

Η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 7’ σε σουτ του Ανσαριφάρντ που είχε την απάντηση ο Μούριελ. Πέρασαν 21 λεπτά για να φτάσουμε σε δεύτερη τελική όπου ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους με τον Μπάρκερ να μη βρίσκει στόχο.

Η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Ουζόχο, πέραν από κάποιες σέντρες στην περιοχή αλλά και μία καλή προϋπόθεση που είχε με τον Σις.

Στο 38’ ο Μπρούνο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με πλασέ σε κενή εστία, καθώς ο Μούριελ απέκρουσε ασταθώς το γύρισμα του Κακουλλή δίδοντας την ευκαιρία στον Βραζιλιάνο να σκοράρει.

Στο β’ ημίχρονο μπήκε πολύ δυνατά η ΑΕΛ που πραγματοποίησε διπλή αναγκαστική αλλαγή με Μούριελ και Μακρή. Στο 50’ από προσπάθεια του Σάντος από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, κατέληξε στον Τσιμπόλα το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από την εστία. Ο Τσιμπόλα απείλησε και στο 52’ όμως ήταν άστοχος.

Η Ομόνοια ανέβασε στροφές και στο 64’ από γύρισμα του Ανσαριφάρντ και πλασέ του Κίτσου, «άγγιξε» το 2-0 όμως ο Ολιβέιρα είχε απάντηση. Όπως απάντηση είχε και ο Ουζόχο στο 71’ σε σουτ του Τζάλμα εντός περιοχής.

Στο 84’ δόθηκε πέναλτι για τους γηπεδούχους σε πτώση του Παπουλή, όμως μετά από εξέταση της φάσης στο on-field review ο Μενέλαος Αντωνίου πήρε πίσω την απόφασή του.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, αν και η ΑΕΛ έχασε τεράστια φάση με τον Τεσέιρα στο 90+5' να μη μπορεί να νικήσει τον Ουζόχο και έτσι η Ομόνοια πήρε μία σημαντική νίκη, φτάνοντας τους 34 βαθμούς με την ΑΕΛ να μένει στους 25.

Ομόνοια: Ουζόχο, Ψάλτης, Μπρούνο (88’ Μπέζους), Κασάμα (88’ Κούσουλος), Μπάρκερ (54’ Λέτσιακς), Κίτσος, Ανσαριφάρντ (74’ Χούπερ), Μπασιρού, Λανγκ, Μίλετιτς, Κακουλλής (88’ Λοΐζου)

Στον πάγκο: Παναγή, Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Σράντι, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ

ΑΕΛ: Μούριελ (46’ Ολιβέιρα), Τεσέρια, Νταβόρ, Μπεραχίνο (89’ Παντελή), Μιραλάς, Σάντος, Μακρής (46’ Μιλιντσεάνου), Τσιμπόλα (79’ Παπαφώτης), Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Σις

Στον πάγκο: Κυριάκου, Παντελή, Σιλβέστρος, Κολιάς, Ιωάννου, Ζαχαρία, Κοντινέλλα

Σκόρερ: Μπρούνο (38’)
Κίτρινες: Κακουλλής / Σις, Μιραλάς