Ρεκόρ ο Γιανέβσκι παρά το «σπάσιμο» του σερί!

Την περασμένη Κυριακή απέναντι στην Καρμιώτισσα, τερματίστηκε το πρώτο από τα δύο σερί που «έτρεχε» η ΑΕΛ μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Τσέντομιρ Γιανέβσκι.

Στο «N. Papas Group Αμμόχωστος-Επιστροφή» ο λεμεσιανός σύλλογος είδε την εστία του να παραβιάζεται για πρώτη φορά μετά την έλευση του Σκοπιανού τεχνικού. Το γκολ του Ντουμπιά στο 69’ ήταν το πρώτο μετά από 368 λεπτά για τον Μουριέλ, ο οποίος προηγουμένως είχε μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του στις 16 Σεπτεμβρίου(!), στο εντός έδρας 1-2 από τη Δόξα (σ.σ. σκόρερ ο Μπένι στο 77ο λεπτό).

Αυτό το τέρμα σε συνδυασμό με την απώλεια της συγκέντρωσης και του ελέγχου του ρυθμού για ένα διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν τα μελανά σημεία στην εμφάνιση της ΑΕΛ. Απέναντί τους, ωστόσο, «στοιχήθηκε» μια σειρά από θετικές πρεμιέρες.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν -για πρώτη φορά στη σεζόν- να σημειώσουν δύο τέρματα, να πανηγυρίσουν εκτός έδρας, να «κολλήσουν» νίκες στο πρωτάθλημα, να συμπληρώσουν τέσσερα παιχνίδια στη σειρά δίχως ήττα. Κι όλα αυτά, μολονότι ο Γιανέβσκι υποχρεώθηκε εκ νέου σε αλλαγές στο αρχικό του σχήμα.

Ο 61χρονος πιστώθηκε το καλύτερο ξεκίνημά του σε κυπριακό σύλλογο, καθώς έπειτα από τέσσερα παιχνίδια στον πάγκο της ΑΕΛ μετρά 3-1-0. Στις δύο θητείες του στην ΕΝΠ είχε εκκινήσει με 2-1-1 (2009) και 2-2-0 (2020), στον Εθνικό με 1-1-2 (2011) και στον Ολυμπιακό με 2-1-1 (2021).