«Καθάρισαν» για την ΕΝΠ... Ρουσιάς και Ντα Σίλβα

Η ΕΝΠ επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Τάσος Μάρκου», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ρουσιάς και Ντα Σίλβα τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν έπιασαν ψηλή απόδοση, παρ όλα αυτά η Ένωση ήταν καλύτερη σε σχέση με την Νέα Σαλαμίνα. Η γηπεδούχος ομάδα είχε περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της ενώ απείλησε δύο φορές, μια με τον Χριστοφή και μία με τον Κωνσταντίνου, χωρίς ωστόσο να σκοράρει. Από την άλλη η Σαλαμίνα, ήταν εντελώς ακίνδυνη και το μόνο που κατάφερε, ήταν μια φάση με σουτ του Σταλόνε το οποίο απόκρουσε εύκολα ο Κόστιτς

Στην επανάληψη, ο ρυθμός δεν ήταν ο καλύτερος ενώ απουσίαζαν οι φάσεις από τις δύο ομάδες. Όλα αυτά μέχρι το 78o λεπτό όταν ήρθε το πρώτο τέρμα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ρουσιάς έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής και με δυνατό σουτ νίκησε τον Κίσσα για το 1-0. Αρχικά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ όμως στην συνέχεια μέτρησε κανονικά.

Αυτό το τέρμα έδωσε δυναμική στην ΕΝΠ και μετά από τέσσερα λεπτά ήρθε και το 2-0. Ο Γεβρέμοβιτς έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Ντα Σίλβα με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κίσσα.

Στην συνέχεια η ομάδα του Σατσιά διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και πήρε στο τέλος μια σημαντική νίκη φτάνοντας τους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Από την άλλη η Σαλαμίνα έμεινε στους 7 βαθμούς