Αντεπίθεσης συνέχεια και 3Χ3 για Ομόνοια!

Αναρρίχηση στην 4η θέση για την Ομόνοια, με τους "πράσινους" να είναι οι μεγάλοι κερδισμένοι του αποψινού ντέρμπι στη Λεμεσό, με αντίπαλο την ΑΕΛ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Λέζιακς στο πρώτο ημίχρονο, με τον Τσέχο αμυντικό να είναι ο παίκτης που διακρίθηκε στην αναμέτρηση. Ένα γκολ ήταν αρκετό για την ομάδα του Μπεργκ ώστε να φτάσουν στους 16 βαθμούς, αφήνοντας πίσω Πάφο, Ολυμπιακό και ΑΠΟΕΛ. Για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν η Ομόνοια έφτασε το 3χ3. Νέος προβληματισμός στην ΑΕΛ μετά από άλλη μία ήττα.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Σ’ ένα πρώτο ημίχρονο από τ’ οποίο έλειψαν οι μεγάλες φάσεις, η Ομόνοια βρήκε τον τρόπο να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της προβάδισμα για το 0-1, με γκολ από τον Λέζιακς. Αν και οι δύο ομάδες είχαν δυνατό ξεκίνημα με δύο καλές στιγμές πρώτα με την Ομόνοια και μετά ήρθε ως απάντηση από την ΑΕΛ η φάση με τον Ριστέφσκι, εντούτοις η συνέχεια του ντέρμπι κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα.

Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης η Ομόνοια είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με τον Τσέποβιτς με σουτ διαγώνια εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε εκτός. Η απάντηση από την ΑΕΛ ήρθε άμεσα στο 10’ της αναμέτρησης με κοντινή κεφαλιά από τον Ριστέφσκι, ο Ουζόχο όμως με πολύ καλά αντανακλαστικά απέκρουσε.

Μετά από αυτές τις δύο φάσεις μία για κάθε ομάδα, δεν κατεγράφη στη συνέχεια τίποτα ξεχωριστό ούτε για ΑΕΛ ούτε για Ομόνοια, μέχρι που ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Λέζιακς.

Ο Γκόμεθ εκτέλεσε κόρνερ για τους "πράσινους" και ο Τσέχος αμυντικός με άλμα βγήκε κερδισμένος στην εναέρια μονομαχία και με κεφαλιά σημείωσε το 0-1 προς στην εστία του Βοζίνια!

Η προσπάθεια απάντησης από πλευράς γηπεδούχων άργησε να έρθει αφού στο 43' ένα σουτ από τον Τσάβες, κατέληξε στην αγκαλιά του Ουζόχο.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας δεν κατεγράφη καμία φάση για τις δύο ομάδες με την Ομόνοια να διαχειρίζεται πολύ καλά το προβάδισμα της, για την ώρα δεν κινδύνευε από την ΑΕΛ, αφού έδειξε ότι δεν μπορεί να φτάσει με ευκολία στα καρέ του Ουζόχο.

Η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη ήρθε στο 65' με διαγώνιο σουτ από τον Σάντος, όμως γι' ακόμη μία φορά ο Ουζόχο όταν χρειάστηκε για την Ομόνοια δήλωσε παρών.

Χρειάστηκε το χρονόμετρο να φτάσει μέχρι το 74’ για να καταγράψει η Ομόνοια την πρώτη της τελική μετά την επίτευξη γκολ του πρώτου ημιχρόνου, με το κοντινό πλασέ του Λοίζου να αποκρούεται ενστικτωδώς από τον Βοζίνια.

Δίλεπτο φωτιά για την Ομόνοια που έψαχνε ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη, με τις δύο αλλαγές του Μπεργκ, Ντούρις-Κακουλής ν' απειλούν δις την εστία του Βοζίνια.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Αντωνίου (59′ Τόρες), Μεντόγεβιτς, Ζντραβκόφσκι (58′ Μάζουρεκ), Παπαφώτης (59′ Πελέ), Τσάβες (72’ Τσέποβιτς), Ριέρα (66’ Α.Γεωργίου), Ντάβερφελντ

Ομόνοια: Ουζόχο, Σέχου, Λάνγκ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Γκόμεθ, Μιξ, Τζιωνής (90+4 'Ζαχαρίου), Λοίζου (79' Μποτεάκ), Παπουλής (72’ Ντούρις), Τσέποβιτς (72’ Κακουλής)

Κίτρινες: Σάντος, Ντάβερφελντ, Πελέ, Α.Γεωργίου, Μεντόγεβιτς / Λέζιακς, Λανγκ