Άρης - Πάφος 0-0: Ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν

Μολονότι βρήκαν ευκαιρίες για γκολ, Άρης και Πάφος απέτυχαν να τις αξιοποιήσουν και συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία (0-0) στο «Τσίρειο».

Η ομάδα του Λιάσου Λουκά έμεινε «άσφαιρη» σε διαδοχικά παιχνίδια για πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβριο (0-1 από Απόλλωνα, 0-0 με ΠΑΕΕΚ), η αντίστοιχη του Ντάρκο Μίλανιτς έκλεισε τον πρώτο γύρο δίχως εκτός έδρας νίκη (0-2-3) και μόλις ένα τέρμα μακριά από το «Στέλιος Κυριακίδης».

Η «ελαφρά ταξιαρχία» έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της και είχε αρκετές αξιόλογες τελικές για να φτάσει στο 1-0 (5’, 36’ Στεπίνσκι, 12’ Γκαρσία, 19’, 32’ Πατσέκο), ωστόσο η πιο κλασική ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς το εντός μικρής περιοχής σουτ του αμαρκάριστου Ζάιρο ανακόπηκε πάνω στη γραμμή από τον Ντελμίρο (40’). Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία της Πάφου έως την ανάπαυλα, η οποία βρήκε τον Ρούντκο να έχει καταγράψει πέντε αποκρούσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η παφιακή ομάδα κράτησε περισσότερο και κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα και δεν επέτρεψε στον Άρη να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της. Αυτό συνέβη για πρώτη φορά μ’ ένα σουτ του Πατσέκο από τη μικρή περιοχή, το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρούντκο (68’).

Η Πάφος έφτασε κοντά σ’ ένα γκολ μετά από λάθος του Άλβες, όμως ο Σεμέδο δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά και να χριστεί σκόρερ, ενώ στο 94’ δυνατό σουτ του Ιωσηφίδη εξουδετερώθηκε από τον Ρούντκο.

ΑΡΗΣ - ΠΑΦΟΣ FC           0-0 (27.11)
Γήπεδο:
Τσίρειο
Διαιτητές: Κυριάκος Χριστοδούλου - Νίκος Εγγλέζου, Ανδρέας Π. Ανδρέου - Παναγιώτης Χατζηγεωργίου
VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή / AVAR: Όμηρος Τζιωρτζής
Κίτρινες: Πακέ, Φράγκος / Πάνιτς
ΑΡΗΣ (4-2-3-1): Άλβες - Γιαγκό, Σίλντενφελντ, Εφόρα (78’ Μουσούντα), Καζού - Σιμιόν, Γκαρσία (70’ Ραντούτς) - Πακέ (58’ Κβάσουκ), Φράγκος (58’ Σικόρσκι), Πατσέκο (78’ Ιωσηφίδης) - Στεπίνσκι.
ΠΑΦΟΣ (4-2-3-1): Ρούντκο - Αουρέλιο, Μπάιριτς, Κβίντα, Πάγιτς - Πάντσεον, Πάνιτς - Ζάιρο, Βαλακάρι (75’ Φόουρ), Σεμέδο - Αμπντουσαλάμοφ (75’ Κοβάτσεβιτς).