Επαναλαμβάνουν εαυτό και την στέλνουν στον πάτο...

Άλλη μία μετριότατη εμφάνιση και κυρίως μία ήττα-μαχαιριά για την Ομόνοια...

Οι "πράσινοι" ακουμπάνε πάτο βαθμολογικά και αγωνιστικά. Για να κερδίσεις πρέπει να σκοράρεις. Για να σκοράρεις πρέπει να δημιουργήσεις. Πως θα δημιουργήσεις ποντάροντας σε ένα ξεκάθαρα αποτυχημένο μοντέλο; Σε σύνθεση και τακτική;

Τεράστια η ευθύνη του Μπεργκ σε αυτό τον τομέα. Στις επιλογές 11άδας, στην έλλειψη εναλλακτικού πλάνου... Ανούσια κυκλοφορία, αργή, χωρίς κάθετες κινήσεις. Σέντρες άνευ ουσίας χωρίς παίκτες στο κουτί.

Και όμως έδωσε και άλλο χρόνο σε αυτό το μοτίβο, χάνοντας άλλα 15 λεπτά στην επανάληψη. Οι αλλαγές έφεραν ένα πιο ορθόδοξο σχήμα. Τουλάχιστον επιτέθηκε για κάποιο διάστημα και έκανε ευκαιρίες. Μέχρις εκεί όμως. Σταδιακά τους πήρε πάλι όλους το... ποτάμι της μετριότητας.. Αδικαιολόγητοι και οι παίκτες. Ας μην σταθούμε στις φάσεις του 93' και 94'. Θα ήταν παραπλανητικό για την όλη εικόνα...

Όταν δεν μπορείς να βάλεις γκολ για  να μην χάσεις πρέπει να μην δεχτείς. Στην πρώτη φορά που η Ανόρθωση βγήκε στην πλάτη της άμυνας της, οι παίκτες της αμύνθηκαν κάκιστα... Στις τοποθετήσεις και στις επιστροφές τους. Στο 2ο μέρος άμυνα έβγαζε μόνο ο Φαμπιάνο.

Η ισορροπία της ομάδας και το δέσιμο των γραμμών έχουν "εξαφανιστεί" στην σεζόν 21-22. Υπάρχει τώρα δυνατότητα αναστροφής της τραγικής κατάστασης; Τα όσα (ξανά) είδαμε στο φύλο αγώνα και στο γήπεδο, πολύ δύσκολα. Η σεζόν δείχνει... εφιάλτη και υπάρχουν ευθύνες για αυτό. Σοβαρές...