Κέρδισε αλλά τα χρειάστηκε στο τέλος

Η Ανόρθωση για την 3η αγωνιστική κέρδισε τον Εθνικό Άχνας με 2-1. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με Αρτυματά-Λάζαρο, μείωσε στο 89’ ο Φλοριάν.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η κίνηση που άλλαξε την ροή ήταν αυτή του Αρτυματά στο 10’, όταν ο αρχηγός της Κυρίας εξαπέλυσε με το αριστερό ένα «κεραυνό», κέρδισε τον Μπογκατίνοφ και έκανε το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι κράτησαν μπάλα, κυκλοφόρησαν και διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα. Ο Εθνικός από τα άκρα επιχειρούσε να βρει φάσεις, σε κάποιες περιπτώσεις τα κατάφερε αλλά πότε η αστοχία του και πότε ο Λόρια (πχ στο 37’) του στερούσαν το γκολ.

Γενικότερα η Ανόρθωση έδειχνε μια αγωνιστική σιγουριά στο γήπεδο, αλλά όσο έμενε η διαφορά στο ένα γκολ όλα ήταν ρευστά.

Στο 40’ ο Ουάρντα έβαλε πλάτη τον Θωμά Ιωάννου εντός περιοχής, ο Κύπριος άσος του Εθνικού τον γκρέμισε και από τα 11 βήματα ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος δε λάθεψε για το 2-0.

Ένα κομβικό σημείο στο οποίο οι παίκτες του Τιμούρ πανηγύρισαν για 2η φορά στην σημερινή αναμέτρηση και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με μια σημαντική διαφορά.

Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με τριάδα στην άμυνα, ο Ασούμπρε στο 48’ κέρδισε πέναλτι αλλά μετά από παρέμβαση του VAR η απόφαση ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ πάνω στον παίκτη του Εθνικού.

Εν συνεχεία είχαμε την αναγκαστική αλλαγή του Ρισβάνη στο 55’, με τον Αντωνιάδη να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Κυρία επέμεινε για ένα τρίτο γκολ, ο Ηλίας Χαραλάμπους έκανε παρατηρήσεις για καλύτερα τελειώματα και το 2-0 παρέμενε.

Οι δύο τεχνικοί από τον πάγκο έκαναν τις παρεμβάσεις τους, συνεχώς όρθιοι έδιναν οδηγίες και από την άλλη ο κόσμος του Αμμοχωστιανού συλλόγου προσπαθούσε να στηρίξει τους παίκτες.

Η μπάλα ανεβοκατέβαινε με μεγάλη συχνότητα, με γενικό συμπέρασμα την ικανότητα της Ανόρθωσης να διαχειριστεί και να προστατεύσει το υπέρ της 2-0.

Όλα αυτά μέχρι το 89’, όπου έγινε το διαγώνιο σουτ και η μπάλα χτύπησε σε Φλοριάν και Αραγιούρι για να καταλήξει στο βάθος της εστίας για το 2-1. Μείωσε έτσι ο Εθνικός, ενώ λίγα λεπτά πιο πριν ο Γάλλος επιθετικός έχασε μεγάλη φάση για να σκοράρει από εκείνο το χρονικό σημείο.

Οι τελευταίες στιγμές ήταν δραματικές, ο Εθνικός πίεσε όμως το τριπλό σφύριγμα της λήξης έδωσε το τρίποντο στην Ανόρθωση.

Έτσι η Κυρία έφτασε τους τρεις βαθμούς πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα σε δύο αναμετρήσεις, με τον Εθνικό να μένει στο μηδέν. Να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι έχουν και ένα ματς λιγότερο.

Ανόρθωση: Λόρια, Κορρεά, Αραγιούρι, Ρισβάνης (Αντωνιάδης 54'), Κορέια, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ (Νινούα 63'), Πόποβιτς (Μπουσουλάζιτς 80'), Ουάρντα, Λάζαρος (Καλτσάς 54'), Ρουσιάς (Κατσαράβα 80')

Εθνικός: Mπογκατίνοφ, Περατικός, Ηλία (Φλοριάν 60'), Αμπντουλάγιεφ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς (Ασούμπρε 46'), Ιωάννου, Φόλπρεχτ, (Πηλέας 78) Ταρασόφς, Χολ, Κουντόμπιακ