Καλύτερη η Πάφος, άντεξε η ΑΕΚ και... 1-1

Η Πάφος ήταν καλύτερη, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες, όμως, δεν κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΚ και να επιστρέψει στις επιτυχίες. Οι δυο ομάδες σκόραραν από μια φορά, με τους κιτρινοπράσινους να ανοίγουν το σκορ με τον Τρισκόφσκι και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Ντράγκομιρ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ελαφρώς καλύτερη και πιο επικίνδυνη ήταν η Πάφος στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να έχει υπομονετικό ρόλο. Οι δυο ομάδες έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά καμία δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα και να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι και μάλιστα δις. Στο 11’ όταν ο Βαλακάρι έπιασε την κόντρα και λίγο έλειψε να υποχρεώσει σε τραγικό λάθος τον Τούμπα και στο 20’ με κεφαλιά του Κβίντα που πέρασε λίγο έξω.

Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε λίγα μέτρα και στο 24’ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, όταν ο Νταρμπισάιαρ... έστρωσε στον Ακοράν, με τον τελευταίο από πολύ καλή θέση να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ακολούθησαν ακόμα δυο σχετικά καλές ευκαιρίες, μια για κάθε ομάδα, με κεφαλιά του Σεμέδο και πλασέ του Μάμα.

Όλα τα λεφτά ήταν στην επανάληψη. Η Πάφος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 51’ με τον Βαλακάρι και στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Μάμας έκανε το δυνατό σουτ, με τον Τρισκόφσκι να βάζει την προβολή, να αλλάζει πορεία της μπάλας και να τη στέλνει στα δίκτυα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν άμεσα και αφού έχασαν δυο καλές φάσεις, στο 59’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ντράγκομιρ ελάχιστα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έκανε το μακρινό συρτό σουτ και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Πάφος πήρε τα πάνω της και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να γυρίσει τον αγώνα. Πρώτα με τον Φορ (61’), ο οποίος σε ανεπανάληπτο τετ α τετ έστειλε την μπάλα έξω, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Σεμέδο λίγα λεπτά μετά (67’).

Ο ρυθμός ήταν καλός, αλλά η επόμενη και τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα, ήταν στο 79’, η πρώτη της ΑΕΚ μετά το γκολ που δέχθηκε. Ωστόσο ο Τρισκόφσκι δεν κατάφερε με κοντινό σουτ στην κίνηση να βρει το στόχο για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.