Ιστορική νίκη για την ΠΑΕΕΚ, με το δεξί στο πρωτάθλημα!

Η ΠΑΕΕΚ στο ντεμπούτο της στην μεγάλη κατηγορία πήρε μια ιστορική νίκη κόντρα στον Εθνικό Άχνας με σκορ 1-3.

Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Νάντο, ισοφάρισε προσωρινά το συγκρότημα του Χαραλάμπους με τον Φόλμπρεχτ και το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Κούρος. Στην επανάληψη ήρθε και τρίτο τέρμα από τον Δημητρίου και έτσι από το 79' και μετά δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα οι της ΠΑΕΕΚ να πανηγυρίσουν έξαλλα αυτό το διπλό.

Ο Εθνικός είχε την κατοχή, οι παίκτες του Σεργίδη όμως έφτιαξαν περισσότερες φάσεις και δίκαια στο φινάλε έφυγαν από το Δασάκι με το ζητούμενο που τους δίνει δύναμη ενόψει της συνέχειας.

Εθνικός (Η.Χαραλάμπους): Μπογκαντίνοφ, Περατικός, Μ. Ηλία, Ντόλεζαλ (Τολμές 45'), Αράζ (Καρασάουσκς 56'), Κουντόμπιακ, Ζάκπα (70' Μωυσέως), Γκόρουπετς (70' Ασούμπρε), Ιωάννου, Φόλπρεχτ (70' Κυπριανού), Χολ

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσελινκ, Σουμαχόρο, Φραγκέσκου, Δημητρίου, Νάντο (Αριστοτέλους 83'), Χαραλάμπους (Ντιας 82'), Τίμερμανς, Κούρος, Καπαρτής (Μπάμπιτς 66'), Βαρέλα (Ενόχ 66')

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Τέλος στο παιχνίδι, η ΠΑΕΕΚ ξεκινά με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα αφού κέρδισε με 1-3 τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι

90' Τέσσερα τα λεπτά του έξτρα χρόνου

88' Κίτρινη σε Ντίας και Μπάμπιτς

87' Κίτρινη στον Δημητρίου

87' Σουτ από τον Αριστοτέλους, διώχνει δύσκολα ο Μπογκατίνοφ

85' Προσπαθεί να μειώσει ο Εθνικός, έχει την κατοχή αλλά το πλάνο του Σεργίδη δουλεύει στο 100%

83' Έξω ο Χαραλάμπους, μέσα ο Ντίας. Έξω και ο Νάντο, μέσα ο Αριστοτέλους για την ΠΑΕΕΚ

79' Η ΠΑΕΕΚ σκοράρει με τον Δημητρίου, ο βοηθός το ακυρώνει. Μετά από παρέμβαση του VAR θα μετρήσει το τέρμα και έτσι έχουμε το 1-3 για τους φιλοξενούμενους

78' Ο Μπάμπιτς το πλασέ, τον σταματά ο Μπογκατίνοφ. Μεγάλη φάση για την ΠΑΕΕΚ!

70' Έξω ο Μωυσέως, μέσα ο Ζάγκμπα. Έξω ο Φόλμπρεχτ, μέσα ο Κυπριανού. Έξω ο Γκόρουπετς, μέσα ο Ασούμπρε. Τριπλή κίνηση από τον Ηλία Χαραλάμπους για τον Εθνικό Άχνας

67' Έξω ο Βαρέλα, μέσα ο Μπάμπιτς. Έξω και ο Καπαρτής, την θέση του πήρε ο Ενόχ. Διπλή κίνηση για την ΠΑΕΕΚ

66' Κίτρινη στον Πρόσεκ για καθυστερήσεις

64' Στο 1-2 η αναμέτρηση

57' Έξω ο Αράζ, μέσα ο Καρασάουσκ για τον Εθνικό Άχνας

56' Ο Μάριος Ηλία το γύρισμα, έδιωξε η άμυνα των φιλοξενούμενων

50' Η ΠΑΕΕΚ δείχνει πως μπορεί να κρατήσει το 1-2, υπάρχει όμως χρόνος ακόμη

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο, καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες σε σχέση με το πως τελείωσαν το πρώτο 45λεπτο

Ξεχώρισε!

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 1-2 μπροστά στο σκορ η ΠΑΕΕΚ

45+1' Έξω ο Ντόλεζαλ, μέσα ο Φλοριάν με την αλλαγή να είναι αναγκαστική για τον Εθνικό

Όλα με τον ίδιο τρόπο!

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

41' Ο Καπαρτής το πλασέ, δεν ήταν ικανό το τελείωμα του όμως για να απειλήσει τον Μπογκατίνοφ

40' Κεφαλιά από τον Περατικό, μαζεύει ο Πρόσεκ

33' Παραμένει το 1-2 σε ένα φοβερό παιχνίδι

Πήγε να δει το ματς

27' Κεφαλιά του Φόλμπρεχτ, διώχνει δύσκολα ο Πρόσεκ

24' Παίρνει εκ νέου προβάδισμα η ΠΑΕΕΚ! Ο Κούρος την κεφαλιά, αδράνισε η άμυνα των γηπεδούχων και έτσι έχουμε το 1-2 για την ομάδα από την Κερύνεια

23' Ο Έσελινκγ το σουτ, σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ

21' Κίτρινη στον Γκόρουπετς, πρώτη στο παιχνίδι

17' Ο Φόλμπρεχτ με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1 για τον Εθνικό Άχνας

15' Ο Νάντο σκοράρει το πρώτο επίσημο γκολ της ΠΑΕΕΚ στην μεγάλη κατηγορία και κάνει το 0-1 με κεφαλιά εντός περιοχής

12' Παραμένει το 0-0 στο παιχνίδι

1' Έναρξη στον αγώνα

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

17:45 Οι πρωταγωνιστές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, σε λίγο επιστρέφουν για το πρώτο σφύριγμα

«Αλίμονο μας αν χαθούν αυτές οι δύο ομάδες»

17:40 Και οι διαιτητές πραγματοποιούν την προθέρμανσή τους

«Η Κερύνεια ζει και μας περιμένει και οφείλουμε να επιστρέψουμε»

17:35 Οι δύο ομάδες κάνουν το ζέσταμά τους στον αγωνιστικό χώρο